В чест и памет на преподобния Паисий
/ брой: 141
Преди дни излезе от печат книгата на Цанко Живков "Паисий от Кралев дол". С нея авторът утвърждава отколешна своя идея - родното място на Паисий Хилендарски е село Кралев дол, Пернишко. Денят на излизането на книгата не беше случаен - на един баир край селото осветиха параклис с името на Преподобния Хилендарски монах. Множеството, събрало се в деня на светеца, 19 юни, го приемаше за свой празник. Авторът, облечен в бяло, също празнуваше. Дарители и благодетели честваха заедно празника на Преподобния свой земляк.
В книгата има снимки от първите чествания на Паисий в село Кралев дол - 1934-1935 г., както и родословното дърво на първия наш историк, което заедно с изровените от автора факти - са убедително доказателство в подкрепа на авторовата теза. С присъщата му запаленост Цанко Живков ни отвежда в една нова историческа реалност, която преобръща редица несмислени и неубедителни контратези. Но за мен сред най-безспорните доводи са езикът, речевата характеристика на Паисиевата история. Те са на базата на паликарийския, а не на бансканлийския диалект.
"...В източните гънки на Голо бърдо се е сгушило Кралев дол. На мегдана в селото пристигахме след час, където се стичаха и учениците от пернишките прогимназии и основни училища. Тук заварвахме хиляди гости от Перник (открояваше се голяма група миньори в парадните си униформи начело с духовата им музика), граждани и ученици от Радомир, Брезник и околните села. С коли и няколко автобуса от София идваха официалните лица митрополит Стефан, областният управител, народни представители, писатели, журналисти. В издигнатия за случая аналой, обвит с гирлянди от цветя, десетина свещеници от този край отслужваха молебен, произнасяха се речи, кънтяха песни. Ходехме да се поклоним на гроба на поп Цветан (най-стария брат на Паисий и Лаврентий) и да пием вода от чешмата, построена от великия хилендарец, носеща името му - Паисиевата, наричана още и "Калужарец"."
Цанко Живков, Из ученическа тетрадка, 1941