Цените на жилищата в България растат най-бързо в ЕС
Сделките с недвижими имоти у нас са се увеличили с 15 %
/ брой: 127
Цените на жилищата през първото тримесечие на годината, измерени чрез индекса на цените на жилищата, са спаднали с 0,4 на сто в еврозоната и са се повишили с 1,3 на сто в ЕС в сравнение със същото тримесечие на предходната година, показват най-новите данни на Евростат, съобщи БТА. От статистическата служба на ЕС припомнят, че през четвъртото тримесечие на 2023 г. цените на жилищата се понижиха на годишна база с 1,2 на сто в еврозоната и се повишиха с 0,2 на сто в ЕС.
В сравнение с четвъртото тримесечие на 2023 г. цените на жилищата са спаднали с 0,1 на сто в еврозоната и са се повишили с 0,4 на сто в ЕС през първото тримесечие на 2024 г. България е страната в ЕС, където цените на жилищата са нараснали с най-голям темп (7,1 на сто) спрямо последното тримесечие на 2023 г. Справка в данните на Евростат показва, че на тримесечна база това е най-значителното увеличение на цените на жилищата у нас от последното тримесечие на 2007 г.
След страната ни по ръст на цените на жилищата през периода януари - март 2024 г. на тримесечна база са Унгария (5,1 на сто) и Полша (4,3 на сто). Също на тримесечна база най-значително понижение се отчита в Дания (2,5 на сто), Франция (2,1 на сто) и Словакия (1,7 на сто).
Спрямо първото тримесечие на 2023 г. цените на жилищата в България са нараснали с втория по големина темп (16 на сто), като пред страната ни е единствено Полша с ръст от 18 на сто. Справка в данните на Евростат показва, че на годишна база нарастването е най-значително спрямо увеличението регистрирано през третото тримесечие на 2008 г.
На трето място по скок в цените на жилищата на годишна база e Литва (9,9 на сто). На годишна база - спрямо първите три месеца на 2023 г., най-голямо е понижението в Люксембург (10,9 на сто), Германия (5,7 на сто) и Франция (4,8 на сто).
Евростат отбелязва още, че през първото тримесечие цените на наемите е ЕС са нараснали с 0,9 на сто спрямо последното тримесечие на 2023 г., както и с 3 на сто спрямо периода януари-март миналата година.
"Може би заради това, че през миналата година имаше едно затишие, тъй като определени експерти казваха, че цените на имотите ще паднат с 30-40 на сто. Те посочваха, че има балон и той ще се пукне. В един момент това малко поуплаши хората и те спряха да пазаруват имоти. В края на миналата година това се промени и през тази година наблюдаваме изненадваща ситуация с драстично увеличение на повече от 15 на сто на сделките за недвижими имоти в сравнение със същия период на 2023 година", коментира пред БТА Снежана Стойчева, управител на портала за недвижими имоти imoti.net.
Повечето експерти смятат, че въпреки ръста на цените достъпността на жилищата се запазва висока и даже расте заради повишението на доходите. В същото време лихвите по ипотечните заеми остават ниски, банките все повече кредитират въпреки неколкократните предупреждения на БНБ, че ипотечният пазар трябва да бъде охладен.
Годишният темп на нарастване на кредитите, обезпечени с жилища, за банковата система се увеличава от 10,1% в края на 2020 г. на 15% и 16,1% през следващите две години и се ускорява до 19,9% в края на 2023 г. През 2023 г. кредитната активност на търсенето на жилищни ипотечни кредити се засилва, особено в последното тримесечие на годината. Растящата активност се запазва и през първото тримесечие на 2024 г., сочат данните на БНБ.