01 Юли 2024понеделник10:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата - 15.03.2024 г.

/ брой: 50

автор:Дума

visibility 293


44 г. пр.н.е. - ЮЛИЙ ЦЕЗАР Е ПОСЕЧЕН ОТ МАРК ЮНИЙ БРУТ И ГРУПА РИМСКИ СЕНАТОРИ ПО ВРЕМЕ НА ЗАСЕДАНИЕТО НА СЕНАТА НА РИМСКАТА ИМПЕРИЯ.

Цезар е  римски пълководец, политически лидер и писател, и една от най-влиятелните личности в световната история. След като поема управлението, Цезар започва интензивни реформи в римското общество и държава. Провъзгласен е за пожизнен диктатор (Dictator perpetuo) и обсебва цялата власт в Републиката. Тези събития карат приятеля на Цезар Марк Юний Брут и група сенатори да убият диктатора на Мартенските иди (15 март) на 44 пр.н.е. Убийците се надяват да възстановят нормалното управление на Републиката, но предизвикват нова гражданска война, която води до установяване на постоянна автокрация от страна на осиновения Цезаров наследник Гай Октавиан.


1990 - МИХАИЛ ГОРБАЧОВ Е ИЗБРАН ЗА ПЪРВИ ПРЕЗИДЕНТ НА СССР.

Той е пръв и последен президент на СССР.Политиката му довежда до края на Студената война, до мирното оттегляне на КПСС от властта и разпадане на Съветския съюз. Носител е на Нобелова награда за мир 1990 г. Ценен в чужбина Горбачов обаче остава противоречива фигура за съветското общество. Мнозина виждат в неговите действия политическа наивност и прекалено големи отстъпки пред западните страни. Умира след продължително боледуване в Централната клинична болница в Москва на 30 август 2022 г.


1934 - РОДЕН Е ИЗВЕСТНИЯТ БЪЛГАРСКИ ТЕАТРАЛЕН РЕЖИСЬОР КРИКОР АЗАРЯН (УМИРА 2009 Г.).

Режисьорската му кариера най-трайно е свързана с театър „Българска армия“. Той е и дългогодишен преподавател по „Актьорско майсторство и режисура“ в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, професор. Прочути са постановките му по Чехов, но освен тях е поставял пиесите „Януари“ и „Опит за летене“ от Йордан Радичков, „Дванайсета нощ“ и „Крал Лир“ от Уилям Шекспир, „Дневникът на един луд“ от Николай Гогол, „Уестсайдска история“ от Лоуръндс и Леман, „Петрол“, „Автостоп“ и „Кълбовидна мълния“ от Иван Радоев, „От земята до небето“ от Никола Русев и много други.


1979 - УМИРА ИЗВЕСТНИЯТ БЪЛГАРСКИ ПИСАТЕЛ ЕМИЛИЯН СТАНЕВ (РОДЕН 1907 Г.).

Емилиян Станев e литературен псевдоним на българския писател Никола Стоянов Станев. Първата му книга – сборник с разкази с името „Примамливи блясъци“ е издадена през 1938 г. Следващата му книга е сборникът „Сами“ (1940 г.), с който поставя началото на цикъл от произведения за природата и човека. Следват още „Вълчи нощи“ (1943), „Делници и празници“ (1945), „Дива птица“ (1946), „В тиха вечер“ (1948). През 1948 г. излиза едно от най-известните му произведения – повестта „Крадецът на праскови“. След 1950 г. в продължение на 14 години работи върху своя роман „Иван Кондарев“, в който са описани събитията свързани със Септемврийското въстание от 1923 г.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1842

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 1558

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 2286

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1920

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1806

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1628

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 1514

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1793

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1858

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1747

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 1602

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ