Съветници в МЗ печелят от тестове на лекарства
Трима от Комисията по позитивния списък участват в клинични проучвания, без да имат право
/ брой: 156
Едни и същи хора определят лекарствената политика на държавата и печелят на частно, като тестват нови медикаменти и препарати, научи ДУМА. Проверка на вестника разкри, че поне трима от членовете на Комисията по позитивния лекарствен списък участват в десетки клинични изпитвания, като паралелно с това се занимават с централизираните доставки на лекарства или определят списъка на лекарствата, за които НЗОК плаща. Според европейската практика функциите, които тези служители изпълняват са в остър конфликт на интереси. За да се включат в клинично изпитване, специалистите трябва да попълнят декларация, че не заемат отговорни длъжности в здравеопазването и нямат отношение при определянето на лекарствената политика в съответната държава.
Става въпрос за шефа на комисията доц. Васил Димитров и двама от членовете й - доц. Асен Дудов и доц. Русанка Ковачева. И тримата са попълнили декларации за конфликт на интереси на сайта на Европейската агенция по лекарствата. По българското законодателство “членовете на позитивната комисия трябва да декларират, че не участват в създаването, маркетирането и продажбата на лекарствени продукти”. От това става ясно, че тримата са попълнили декларации с невярно съдържание. Европейските закони също така задължават регистрираните участници в клинични тестове да гарантират, че “от медицинска дейност, свързана със създаването, производството и продажбата на лекарства, не са получили през годината повече от 50 000 евро”. Цената само на едно клинично изследване у нас обаче е минимум 100 000 евро.
Доц. Димитров оглавява комисията. Доц. Дудов бе съветник на предишния здравен министър Божидар Нанев и национален консултант с решаващо участие в централизираните доставки на МЗ. Той е в комисията като представител именно на МЗ.
Доц. Ковачева работи в Клиниката по остеопороза на мястото на проф. Анна-Мария Борисова, която оглави здравното ведомство. Ковачева е и сочена като най-вероятен бъдещ шеф на комисията.
Междувременно стана ясно, че съпрузите на Борисова и на Ковачева са съдружници във фирма с името “Център за клинични изследвания “Ф. Олбрайт” ООД. До 21 май т.г. самата Борисова е била управител на фирмата, въпреки че вече е заемала поста министър. На нейно място чак тогава е вписан съпругът й Стефан Кривошиев. Другите двама съдружници в “Център за клинични изследвания “Ф. Олбрайт” са Антони Георгиев, съпруг на Ковачева, и Александър Шинков. Справка в АПИС показа, че съпругът на здравната министърка е управител и на дружеството Диализа София-1, което се занимава с рехабилитация и лечение на бъбречно болни. Според фирменото досие Кривошиев е вписан като управител на дружеството на 28 април, когато съпругата му вече заема министерски пост.