04 Ноември 2024понеделник20:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Съветници в МЗ печелят от тестове на лекарства

Трима от Комисията по позитивния списък участват в клинични проучвания, без да имат право

/ брой: 156

автор:Ралица Табакова

visibility 2601

Едни и същи хора определят лекарствената политика на държавата и печелят на частно, като тестват нови медикаменти и препарати, научи ДУМА. Проверка на вестника разкри, че поне трима от членовете на Комисията по позитивния лекарствен  списък участват в десетки клинични изпитвания, като паралелно с това се занимават с централизираните доставки на лекарства или определят списъка на лекарствата, за които НЗОК плаща. Според европейската практика функциите, които тези служители изпълняват са в остър конфликт на интереси. За да се включат в клинично изпитване, специалистите трябва да попълнят декларация, че не заемат отговорни длъжности в здравеопазването и нямат отношение при определянето на лекарствената политика в съответната държава.
Става въпрос за шефа на комисията доц. Васил Димитров и двама от членовете й - доц. Асен Дудов и доц. Русанка Ковачева. И тримата са попълнили декларации за конфликт на интереси на сайта на Европейската агенция по лекарствата. По българското законодателство “членовете на позитивната комисия трябва да декларират, че не участват в създаването, маркетирането и продажбата на лекарствени продукти”. От това става ясно, че тримата са попълнили декларации с невярно съдържание.  Европейските закони също така задължават регистрираните участници в клинични тестове да гарантират, че “от медицинска дейност, свързана със създаването, производството и продажбата на лекарства, не са получили през годината повече от 50 000 евро”. Цената само на едно клинично изследване у нас обаче е минимум 100 000 евро.
Доц. Димитров оглавява комисията. Доц. Дудов  бе съветник на предишния здравен министър Божидар Нанев и национален консултант с решаващо участие в централизираните доставки на МЗ. Той е в комисията като представител именно на  МЗ.
Доц. Ковачева работи в Клиниката по остеопороза на мястото на проф. Анна-Мария Борисова, която оглави здравното ведомство. Ковачева е и сочена като най-вероятен бъдещ шеф на комисията.
Междувременно стана ясно, че съпрузите на Борисова и на Ковачева са съдружници във фирма с името “Център за клинични изследвания “Ф. Олбрайт” ООД. До 21 май т.г. самата Борисова е била управител на фирмата, въпреки че вече е заемала поста министър. На нейно място чак тогава е вписан съпругът й Стефан Кривошиев. Другите двама съдружници в “Център за клинични изследвания “Ф. Олбрайт” са Антони Георгиев, съпруг на  Ковачева, и Александър Шинков. Справка в АПИС показа, че съпругът на здравната министърка е управител и на дружеството Диализа София-1, което се занимава с рехабилитация и лечение на бъбречно болни. Според фирменото досие Кривошиев е вписан като управител на дружеството на 28 април, когато съпругата му вече заема министерски пост.

Драстичен воден режим в Плевен

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 210

Откриха 463 флакона райски газ в дискотеки в София

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 210

Деца изпаднали в абстиненция след забраната за телефони в училище

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 210

Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 210

Подписват договор за новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 210

ВМЗ-Сопот с нов стар директор

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 210

Предлагат данък върху новите дрехи

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 210

Скопие окончателно се ангажира с Коридор 8

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Албанският премиер разгневи Гърция

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Заплашиха съдийка за промигрантско решение

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 210

Накратко

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 210

Чорбаджийски неволи

автор:Аида Паникян

visibility 462

/ брой: 210

Забрави ли ЕС кой е Б.Б.

автор:Юри Михалков

visibility 483

/ брой: 210

Лицемерие в нещастието

автор:Таня Глухчева

visibility 444

/ брой: 210

Бананова република

visibility 394

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ