Позиция
Подлогът при демокрацията
В политиката гласността не е за всички изречения
/ брой: 10
Подлогът е граматическа категория, главна част в изречението, наред със сказуемото. Той е наричан и "субект" и показва кой върши действието - и при социализма, и при демокрацията ни, която съпровожда безкрайния вече 30 години проточил се преход.
Но подлогът твърде често отсъства в днешната медийна граматика. Заливат ни заглавия от рода на: "Затвориха фабриката за илюзии...", "Оправдаха бивш депутат", "Предадоха на съд двама мамили предприемачи", "Вдигат национална стачка за болничните", "Глобяват МВР шеф заради теч на лични данни", "Предлагат за вицепрезидент на Доналд Туск в ЕНП Мария Габриел", "Раздават тайно подаръци на пенсионери", "Осъдиха бияч на личен лекар...", "Санкционират пет къщи за гости", "Предлагат конгрес на БФС през юни"... Няма да стигне мястото да изреждам примерите без подлози в демократичните изречения на прехода и демокрацията. Кой предлага, затваря, предава, глобява, осъжда и пр. не става ясно. Впрочем, в медиите най-често за станало престъпление такива думи се появяват вместо подлога "неизвестен извършител".
Веднага обаче идват на помощ досадните примери, когато подлогът е задължителен. Те обикновено са от рода на: "Бойко Борисов спря Южен поток...", "Аз дадох 51 милиона на пенсионерите за Коледа", "Аз дадох двеста милиона на учителите...", "Премиерът върна болничните"... И така нататък - до болка известни изречения, употребявани всеки ден, особено в последните десетина години във властоугодните медии у нас, които са под чехъла на премиерския пиар. Тук просто е задължително да се подчертае дебело кой в тази държава е самодържецът, кой къса благата от сърцето си, на кого да се моли населението и кого да благославя.
Напоследък обаче се натрапват и нови липси на подлога: "Зареждат АЕЦ с американско гориво", "Създават военноморски координационен център за натовски кораби в Черно море". Не че не се досещаме кой е липсващият подлог - знаем кой пуска американското гориво у нас и пулт за натовски кораби в морето ни! Понеже редакторите знаят, че действия като споменатите не се одобряват от българския народец, гледат да си спестят поне в заглавието извършителя, за да не се набива на очи веднага. Явно подобни пропуски са масови, защото гласността не е за всички изречения!