Най-малко 23% по-скъп газ от юли
/ брой: 128
Възможно най-малкият процент, който "Булгаргаз" може да си позволи за поскъпване на природния газ от 1 юли, е 23 на сто. Ако дружеството работи без нормативно определената печалба, която е до 2 процента, поскъпването може да се сведе под 21 на сто. Това обаче ще влоши финансовото състояние на "Булгаргаз", който до края на май отчита счетоводна загуба от 50 млн. лв., съобщи вчера изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов. Дружеството ще внесе на 10 юни в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) заявлението си за промяна на цената през третото тримесечие на годината, като до последно ще се правят разчети. Ако продължи сривът на еврото спрямо долара, в каквато валута "Булгаргаз" плаща на доставчиците, е възможно поскъпването да отиде и по-нагоре, каза Гогов.
За април "Булгаргаз" поиска 26 на сто поскъпване, ДКЕВР разреши 10.8 на сто, а Трайков нареди повишението да се ограничи до 6 процента. От това "Булгаргаз" има недовзети над 70 млн. лв. за първото полугодие. Ако искаме да си ги възстановим, трябва да заявим двойно по-голямо от планираното увеличение, изчисли Гогов. Разликата я поемаме ние, а това е стопило 100 млн. лв. от паричните ни резерви, но няма дълго да издържим така, допълни той. Топлофикациите дължат на газовото дружество над 45 млн. лв.
Той посочи, че дружеството няма да си иска недовзетите приходи, както и няма да купува количества за газохранилището в Чирен, за да не се товари допълнително цената на суровината. Само от влиянието на петролните деривати и алтернативните горива миксираната цена на входа на границата е нараснала с 14.8 на сто, влиянието на поскъпналия долар е 9.15 на сто, каза Гогов.
Искат промяна на цените веднъж на 6 месеца
Нова среща между работни групи на "Булгаргаз" и руската компания "Газпром експорт" ще има в първите десет дни на следващия месец, съобщи Димитър Гогов. Един от основните въпроси, които ще обсъдим, е задължението на "Булгаргаз" да внася на всеки три месеца в ДКЕВР заявление за промяна на цената на природния газ, добави Гогов. Ще отправим молба ценовата промяна да бъде веднъж на шест месеца - от 1 октомври и от 1 април, отбеляза той. По думите му целта е регулаторният период да съвпада с началото и края на отоплителния сезон, което ще облекчи топлофикационните дружества, основни потребители на природен газ.