Кой ни е виновен?
/ брой: 197
Марин МИЛАШКИ
България е на дъното в Европейския съюз по спортуващи. Това показва проучване на Евробарометър, от което става ясно, че сме сред петте страни, където най-много хора заявяват, че никога не правят упражнения. Изследването е направено сред 1039 респонденти между 19 април и 16 май 2022 г. То сочи, че едва 4% от българите спортуват редовно, а с известна регулярност това правят 17%. 61 на сто обаче твърдо са заявили, че никога не извършват физически упражнения, а други 18% от време на време се обличат със спортен екип. По-зле от нас са само Португалия - 73%, Гърция - 68%, Полша - 65%, и Румъния - 62%. На другия полюс са Швеция - 12%, Дания - 20%, и Люксембург - 21%.
Какво говорят данните?
Тотална незаинтересованост към физическото здраве. Българинът въобще не мисли, че трябва да спортува. Той чака края на работния ден и след това "разтоварва" с чаша в ръка на дивана. Статистиката сочи, че е така. Няма какво да крием и да се заблуждаваме.
Тази апатия към спорта вече се отразява и на подрастващите. За да спортуват децата, трябва да вземат личен пример от родителите. За да разбере детето, че е повече от задължително да се спортува, родителят трябва да му го покаже, да му вдъхне кураж. А какво се случва? Хората толкова ги мързи, че ходят дори до кварталния магазин с колата. Било по-удобно. Да, но не и здравословно. И така българинът има повече време за ракийката и телевизора.
Какво прави държавата?
Нищо, разбира се. И това не е от вчера или от последните 12 години. Не само Бойко Борисов е виновен. Системата е грешна. Той и хората около него не направиха нищо, за да я променят.
Колко зали се построиха последните години? Какво пречеше, вместо да бъдат хвърлени 120 млн. лв. за една арена, да се ремонтират или изградят нови физкултурни салони? И това да се случва през няколко години. Пари има, но как и за какво се харчат?
В България има близо 2000 училища. Около 400 имат нормални физкултурни салони. В останалите за целта се използват мазета, тавани, бивши учителски стаи с почти нулеви условия за работа! За какъв спорт говорим? За да има спортуващи, трябва да се оправят тези 1600 салона. Резултатът ще дойде след десет години. Сега спортуват 8-10 на сто от децата - тези, чиито родители имат време и пари.
В тази сфера обаче няма далавера. А финансовото облагодетелстване за властимащите е най-важно. Затова децата ни ще бъдат с наднормено тегло и обездвижени, а родителите им ще нехаят и ще "тренират" на дивана.
Методика и желание няма, но не само от властите. Дано след време да не стигнем до челното място по неспортуващи. Болестите от липсата на спорт чукат на вратата. Кой ни е виновен?
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.