Д-р Николай Клинкачев:
Реформата в здравеопазването е мъртвородена
Това, което става в медицината, е функция на това, което става в нашата държава, твърди уволняван специалист от спешна помощ
/ брой: 192
Реформата в здравеопазването е мъртвородена, ако тръгнеш да я променяш, тя ще стане още по-мъртва. Това заяви в интервю за БГНЕС д-р Николай Клинкачев.
Д-р Клинкачев беше уволнен през август 2006 г. от директора на Центъра за спешна помощ - София. Причината за отстраняването му било изказване, че ръководството не може да се справи с обслужването на спешните случаи. През тази година ВKС отмени окончателно уволнението му.
По думите му сред лекарите има слухове, че част от резерва на НЗОК в БНБ е била взета от Министерството на финансите, за да може да се покрие с тях част от дефицита в бюджета, с цел присъединяването ни към еврозоната. Сега цели отделения в болниците са пуснати в отпуск, за да се изчистят отпуските на служителите и защото от болниците не знаят дали ще си вържат бюджета, ако приемат пациенти, твърди още докторът. "Такива ни направиха лекарите - търговци, за съжаление", обяви д-р Клинкачев. По негово мнение не е ясно и какво ще промени реформата в спешната помощ, защото дори и да се налеят пари в системата, "те някъде ще изчезнат".
Специалистът потвърди, че в София има само 12 екипа, които осигуряват необходимата бърза помощ за столичани и жителите на околните 50 села. "Моето мнение е, че ръководството на Бърза помощ не го интересуват потенциалните пациенти", изтъкна той. По думите му по-скоро интересите са финансови, което е много лошо, особено щом става въпрос за здравето. Според Клинкачев има проблеми не само в ръководството на спешния център в София, а и в министерството като цяло. Освен това обвързването на спешната помощ с телефон 112 води до реално губене на време, тъй като диспечерите реално не разполагат с екипи и просто препредават адреса на спешна помощ чрез компютър. Само за ремонт на колите на спешна помощ се отпускат близо 1 млн. лв., но д-р Клинкачев смята, че те не се влагат в ремонти. Проблемният микроклимат пък продължава да бъде причина за отлива на кадри от системата. Средната работна заплата на лекарите в сектора продължава да бъде между 500 и 600 лв.
Специалистът даде пример със скандинавските страни, където ако случаят на пациент, повикал екипи на спешната медицинска помощ, не е определен като спешен, той бива санкциониран с голяма сума от личната си осигуровка. "При нас това не може да стане, тъй като всичко отива в един голям казан, в който никой не знае... Вие плащате солидарно - за безработни, за ромите или циганите, както аз ги наричам - за всички, но когато тръгнете да ползвате, вие не знаете с колко пари разполагате и колко пари можете да използвате", казва още Клинкачев.
Около 20% от всички сигнали до Бърза помощ всъщност са неоснователни. Тези проблеми са и основните причини Клинкачев да не се върне на поста си в спешния център в София, въпреки че съдът го върна на работа. Той смята, че дори и да се върне, ръководството ще намери начин да го отстрани. "Ти си уволнен за това, защото имаш някакво свое собствено мнение". "Това не е само в медицината. Това, което става в медицината, е функция на това, което става в нашата държава... защото ние сме трапезни революционери - като седнем на маса на две-три алкохолни питиета, сваляме правителства, бунтове вдигаме, докато на трезво сме си, дори включително и аз, едни мишоци", заключава специалистът.
Лични лекари критикуват наредба на МЗ
Националното сдружение на общопрактикуващите лекари настоява за преразглеждане на проекта за промени на наредбата за профилактичните прегледи и диспансеризацията, публикувана на сайта на МЗ на 11 август. Това се посочва в отворено писмо до здравния министър Анна-Мария Борисова.
От организацията смятат, че промените ще доведат до икономия на пари, спестени от здраве. С измененията ще се стигне до намаляване на възможността за ползване на ефективна медицинска дейност, пише в писмото. От сдружението дават пример с предлаганото намаляване на таксата за изследване на кръв при профилактичен преглед от 5,72 лв. на 2,75 лв. Според общопрактикуващите лекари така ще се спестят средства, но информативната стойност на кръвното изследване ще е с пъти по-малка.
Липсва медицинска целесъобразност и идея за подобряване на работата на всички нива на профилактика, се посочва още в писмото.