13 Юли 2024събота23:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Няма да бъдат усвоени нови 10 млн. евро от еврофондовете

Европа дава пари за научно оборудване по програма "Конкурентоспособност", нашите вузове и институти няма откъде да намерят 15% съфинансиране

/ брой: 35

автор:Дума

visibility 169

Предизвестен крах се задава за усвояването на 19,6 млн. лв. от ЕС (близо 10 млн. евро), предназначени за закупуването на научна апаратура по програма "Конкурентоспособност". Конкурсът е обявен от икономическото министерство (МИЕТ) и крайният срок за подаването на документи е 15 март т.г. Водещите държавни университети и институтите на БАН обаче, които трябва да са бенефициенти на парите, нямат шанс да участват в конкурса, защото няма откъде да намерят средства за необходимото съфинансиране и за авансовите разходи по проектите. Тези разходи след това в течение на 18 месеца ще бъдат възстановени, но кел файда, като няма откъде да бъдат намерени предварително.
Обявената от МИЕТ процедура се нарича "Развитие на приложните изследвания в изследователските организации в България". Ще се финансира закупуването на апаратура за приложни изследвания в три области - информационни технологии; енергоспестяващи технологии; технологии, свързани със здравето. Основната цел била да се укрепи и развие капацитетът на българските изследователски организации за наука и обучение, като се обнови и модернизира научното оборудване. Точната сума за конкурса е 19 558 300 лв., кандидатстващите организации може да получат от 100 хил. лв. до 4 млн. лв. на проект. Според условията на конкурса обаче от ЕС идват 85% от средствата, останалите 15% трябва да добавят сами вузовете и институтите, при това парите не може да са от публични средства. Отгоре на всичко вузовете или институтите първо трябва да закупят сами апаратурите (примерно за 4 млн. лв.), а след това разходите им се връщат, ако бъдат одобрени.
Всичко това предопределя фактически пълната невъзможност за участие на държавните научни институти и вузове (в частните университети почти няма природни науки). Ситуацията е абсурдна. В Софийския университет например зам.-ректорът по науката проф. Румен Панков през януари изпрати писмо до всички катедри, че само факултети, които имат "положителен преходен остатък" от миналата година, сиреч - имат пари от студентските такси, могат да кандидатстват в конкурса на МИЕТ. Това са обаче факултетите, където има наплив от студенти - по право, стопански специалности, някои хуманитарни. Но те нямат никаква нужда от експериментална научна апаратура за приложни изследвания. А факултетите по физика и химия, които създават най-големия дял от науката в Алма матер и имат най-голяма нужда от модерно оборудване, имат малко студенти и по никакъв начин не могат да отделят средства. Сиреч Софийският университет априори няма шанс да се възползва от програмата "Конкурентоспособност". Подобно е положението в повечето водещи държавни университети.
Още по-зле е ситуацията в БАН, където дори ниските заплати не са покрити от държавния бюджет, няма нито стотинка за ток и парно, откакто Дянков оряза парите на академията с 40% преди 4 години. Директорите на химическите институти миналата седмица изпратиха писмо до Общото събрание, в което описват картината на мизерията и настояват да се обсъди как БАН да постъпи в създадената ситуация. А ситуацията е създадена от държавата, сиреч от Дянков и правителството. То намали държавното финансиране на науката до 0,1 от БВП и преди 4 години замрази парите за изследвания: за БАН на нула процента, за 37-те държавни вузове - на едни 8 млн. лв. общо.
Европа ти помага да дадеш само 600 хил. лв., пък да купиш апарат за 4 млн. лв. Като нямаш държавен лост за това съфинансиране, резултатът е ясен и последният конкурс на МИЕТ го илюстрира перфектно. Най-много по традиция да раздадат парите там, където от тях ефект няма да има...  Когато държавата не дава пари за наука, учените няма как да си докарат и собствени средства от европейски проекти. Всякаква надежда за модерно развитие на България се зазижда в порочния кръг на Дянковите престъпления спрямо нацията.         
  

Обявяват кандидат-купувачите на "Виваком"

автор:Дума

visibility 1179

/ брой: 131

Плащаме до 10 лв. за чадър на морето

автор:Дума

visibility 1098

/ брой: 131

НАТО пуска военен коридор през България

автор:Дума

visibility 1276

/ брой: 131

Левицата във Франция търси премиер

автор:Дума

visibility 1142

/ брой: 131

Фантазии и шамани

автор:Александър Симов

visibility 1273

/ брой: 131

Райски намерения по пътя към ада

автор:Деси Велева

visibility 1282

/ брой: 131

В очакване на Конституционния съд

visibility 1173

/ брой: 131

Датата - 12.07.2024 г.

автор:Дума

visibility 1189

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ