14 Юли 2024неделя01:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Чакаме грипа в края на януари

Вирус с нежното име Виктория ще е главният враг, твърди известният вирусолог акад. Ангел Гълъбов

/ брой: 5

автор:Велиана Христова

visibility 1383

Този година грипът засега не ни тормози особено. В края на 2012 г. са отбелязани само традиционните за сезона респираторни инфекции, засягащи дихателния тракт, особено при децата, а тези инфекции - макар и най-различни, не са грип, отбелязва известният вирусолог и водещ специалист у нас по антивирусни вещества акад. Ангел Гълъбов. Доскоро той бе директор на Института по микробиология при БАН, който е асоцииран член на знаменитите институти "Пастьор" във Франция, където се създават голяма част от разпространените в света ваксини. Институтът по микробиология по качество се нарежда сред първите звена на "Пастьор" в света, както отбелязват самите френски партньори.
Очаква се грипната вълна да пристигне у нас към края на януари и да се развие основно през февруари. По думите на акад. Гълъбов данните на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев сочат, че в момента в България няма грип и не е изолиран нито един грипен щам.
- Акад. Гълъбов, след като в последните години преживяхме свински, птичи и какъв ли не грип, какво трябва да очакваме тази година?
- Главният враг се казва Виктория и е от познатия тип АH3N2, който от 1968 г. насам е основен причинител на сезонните грипни вълни в Европа и у нас. Изключваме само свинския грип преди три години. Виктория е наследник на досегашния грипен щам Пърт и е изолиран преди година в австралийския град Виктория. На този грип се дължат над три четвърти от заболяванията през сезона на грипа в Южното полукълбо, той дава поражения най-вече при децата и при възрастни хора над 60 години. В момента в Европа Виктория е отбелязан в Дания, Холандия и Шотландия, по-малко в Португалия. Но и в Европа засега болните от грип относително не са много.
Втори вид грип, който е възможно да се появи, е от типа В и е познат като Уисконсин, той пък е потомък на вируса Брисбейн и също е изолиран за пръв път в Австралия. Обикновено на него се дължат само 2-3 процента от заболяванията, но миналата година той неочаквано се активизира и причини 20 на сто от случаите. Третият тип е щам от типа AH1N1, нарича се Калифорния и е наследник на свинския грип, но се очаква той да има много малък потенциал, засяга най-вече малките деца и хората в млада възраст. Вероятно възрастните имат някакъв вид имунологична памет и устояват на този вирус.
Още през февруари миналата година се знаеше, че това са трите вида грипни вируси, които можем да очакваме през настоящата зима, и Световната здравна организация ги обяви за включване във ваксините. Има ги във всички ваксини, така че хората, които са се ваксинирали, могат да очакват, че са защитени или поне заболяването при тях ще мине по-леко.
* * *
Обичайните симптоми на грипа (инфлуенцата) са добре познати - заболяването започва внезапно, с втрисане, с болки в мускулите и ставите, силна отпадналост, главоболие, което не минава от обикновените лекарства. Вирусът е силно заразен, предава се по капков път и ако в семейството има болен, обикновено всички вкъщи го прихващат. И тази година се очаква от грип да се разболеят от 500 000 до 700 000 души, обикновено у нас умират от грип около 2000 до 3000 души на година - възрастни хора със слаб организъм или хронично болни.  
Симптомите се развиват до два дни, първоначално кашлица и хрема няма, температурата може да стигне до 38-39 градуса, казва акад. Гълъбов. Вирусът се развива само в белите дробове и засяга дихателните пътища, но при размножаването си взаимодейства с местната имунна система, което води до появата на т.нар. оксидативен стрес (отклонение в обмяната). И продуктите на този стрес не само предизвикват първите сиптоми на заболяването, но увреждат малките съдове и могат да увредят всички органи и системи в организма - централната нервна система стомаха, жлезите с вътрешна секреция и пр., обяснява ученият. Затова грипът е заболяване на целия организъм, подчертава той. И лечението му трябва да бъде комплексно.

Какво трябва да правим още при първите симптоми?

Много е важно вирусът да се атакува в първите два дни, акцентира акад. Гълъбов. Болният трябва да се справи с пораженията в белите дробове, да засилва имунната си система и да се пребори с оксидативния стрес. Не започвайте с антибиотик, той няма никакъв ефект върху вируса, предупреждава ученият. Затова пък някои антибиотици могат да увредят бактериалната флора на стомашно-чревния тракт и дори имат потискащ ефект върху имунната система. Което пречи на организма да се справи с грипа и отслабва защитата му срещу инфекция.
Лекуването трябва да започне с химиотерапевтици - "снаряди, атакуваши врага", съветва Ангел Гълъбов. Не се подвеждайте и не бъркайте думата, иде реч не за химиотерапията при туморни заболявания, тя е съвсем различно нещо, казва той. Става дума за вещества, които по принцип атакуват паразитите, бактериите, гъбичките, вирусите, без да засягат клетките на организма.     
"Снарядите", за които говори ученият, са два типа. Единият е лекарственият препарат Оселтамивир (ние може да си го кажем с познатото търговско название Тамифлу). Той атакува грипните вируси тип А и В. Вторият препарат е Римантадин, който има влияние само върху вирусите тип А, но според акад. Гълъбов той вече е по-малко ефективен, защото се е използвал масово и безразборно по света дори при птичия грип и вирусите са мутирали спрямо него и са по-устойчиви. При най-малките деца тези препарати не бива да се използват.
Разбира се, при висока температура и кашлица се приемат и конвенционални противотемпературни, отхрачващи и прочее средства.

Преборете "оксидативния стрес"

Паралелно със споменатите препарати трябва да се приемат антиоксиданти, за да се справи организмът с оксидативния стрес. Най-добрият антиоксидант е витамин Е (100 мг на ден), който може да се приема от хора след пуберитетната възраст. Много добре витамин Е се съчетава с витамин С (500 мг на ден), който е позволен и за малките деца.
Третият компонент в мерките срещу грипа са веществата с доказан ефект за стимулиране на имунната система. В нашите аптеки се продават много видове продукти за стимулиране на имунната система, но номер едно е комбинацията от диво индиго, бял кедър и ехинацея (известният Есберитокс), смята проф. Гълъбов. 
   
Антибиотици - кога?

Все повече българи при грип се лекуват сами, карат заболяването "на крак" (при което масово заразяват околните), купуват от аптеките някакви противогрипни лекарства и ако болестта не минава, накрая сами си предписват "широкопрофилен" антибиотик. Нищо по-вредно и неразумно от самолечението няма, казва акад. Гълъбов. Дали има усложнения от грипа, дали е започнала да се развива бактериална инфекция и дали е нужно да се приема антибиотик трябва да реши единствено личният лекар. При преслушването той трябва да познае, че се развива процес с бактерии или пък да прати болния на рентгенов преглед, за да се установи има ли начало на бронхопневмония, на възпалителен процес в белия дроб, обяснява ученият.      


"Грипни" съвети


  Грипът е остра вирусна инфекция, причинява се от грипния вирус - Influenza virus, с два типа - А и В. Предава се по въздушно-капков път.
  Около болния се създава "заразна зона" 2-3 метра с висока концентрация на грипни вируси:
- при кихане се отделят 10 до 15 хиляди вирусни частици;
- при кашлица - 100 до 800 хиляди вирусни частици;
- при говор говор - 250 вирусни частици/мин.
       
Всяка година от 5% до 30% от населението се заразява, 95% от заразените се разболяват, от тях 47% развиват усложнения. При грипна епидемия се спазват наколко основни правила:
- минимум контакти с болни от грип;
- избягване на места, където има много хора;
- често миене на ръцете; предпазване на очите и лигавиците от докосване с неизмити ръце;
- хранене с богата на белтъчини и витамини храна;
- предпазване от преохлаждане;
- прием на витамин С в повишени дози - до 1 грам дневно;
- при болен в семейството е необходимо изолиране в отделна стая, индивидуални кърпи и прибори за хранене; често проветряване; маски за останалите членове на семейството;
- при първите симптоми да се търси лекарска помощ, да не се прибягва до самолечение!
 

Обявяват кандидат-купувачите на "Виваком"

автор:Дума

visibility 1179

/ брой: 131

Плащаме до 10 лв. за чадър на морето

автор:Дума

visibility 1098

/ брой: 131

НАТО пуска военен коридор през България

автор:Дума

visibility 1276

/ брой: 131

Левицата във Франция търси премиер

автор:Дума

visibility 1142

/ брой: 131

Фантазии и шамани

автор:Александър Симов

visibility 1273

/ брой: 131

Райски намерения по пътя към ада

автор:Деси Велева

visibility 1282

/ брой: 131

В очакване на Конституционния съд

visibility 1173

/ брой: 131

Датата - 12.07.2024 г.

автор:Дума

visibility 1189

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ