09 Ноември 2024събота03:42 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Международната космическа станция, Снимка: Росскосмос

Руски космонавти от МКС излязоха в открития космос

автор:Дума

visibility 12782

Руските космонавти Олег Артемиев и Денис Матвеев излязоха в открития космос от МКС, те ще подготвят за по-нататъшна работа европейския манипулатор ERA, инсталиран на многофункционалния лабораторен модул (MLM) Наука, предаването е на уебсайта на Роскосмос .
Изходен люк № 1 на модула Poisk беше отворен от Матвеев в 18.01 ч. московско време - 36 минути по-късно от планираното. След кратка адаптация към условията на открито пространство, те заедно с Артемиев ще включат камерите на каската и лампите на скафандрите и ще се насочат към модула Science.

Първата задача на астронавтите ще бъде да свържат външен контролен панел към манипулатора. Артемиев ще провери свързаното дистанционно управление и по това време Матвеев ще започне да премахва защитните капаци от базовите полетни точки, по които в бъдеще ще „върви“ по станцията на ERA. Космонавтите ще свалят и капаци от пасивни фиксиращи устройства, на които ще може да се монтира научно оборудване.

Освен това Матвеев и Артемиев ще трябва да монтират три парапета, по които ще бъде възможно да се движат извън Наука по време на предстоящите космически разходки. Освен това астронавтите ще трябва да премахнат екранно-вакуумната топлоизолация от „лакътя“ на рамото на манипулатора ERA.
След това Матвеев и Артемиев ще се върнат в Poisk, ще вземат адаптера на преносимата работна станция от там и ще го инсталират на едно от фиксиращите устройства. Самото преносимо работно място, където може да седи космонавтът, по-късно ще бъде преместено в Наука от модул „Рассвет“.

Според предварителния график на излизане работата извън станцията трябва да продължи 6 часа 38 минути.
По-рано Артемиев съобщи, че по време на полета може да излезе в открития космос до седем пъти, но ще се радва, ако успее да направи това поне веднъж. Засега са известни още два планирани изхода - за 28 април и 7 май. По-рано беше съобщено, че са планирани 10 изхода за интегриране в МКС на два нови руски модула Наука и Причал. Четири от тях вече са проведени от руския космонавт Пьотр Дубров : три пъти е работил с Олег Новицки и веднъж с Антон Шкаплеров .

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ