09 Август 2024петък14:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

И в Лондон първо посягат на бедните

Британското правителство съкращава разходи в социалния сектор

/ брой: 130

автор:Дума

visibility 2430

Половин милион деца от най-бедните семейства във Великобритания няма да получават безплатен обяд в училище. Това е част от новите мерки на правителството за съкращаване на разходите, съобщи в. "Таймс".

 

Финансовият министър Джордж Озбърн представи четиригодишна програма за икономии, която трябва да действа до края на мандата на сегашния парламент. Той загатна, че някои сектори ще загубят до 20 процента от досегашното си финансиране от държавния бюджет.

 

Мерките за съкращаване на разходите няма да подминат и министрите. Всеки от тях ще трябва да декларира всяко похарчено пени, дори за социални осигуровки, пред комисия от свои колеги. По думите на Озбърн задачата, която предстои на британците след години на прахосничество, дългове и безотговорност, е "голямото национално предизвикателство на нашето време". Новата политика за държавните разходи ще влезе в сила през април догодина.

 

Министърът на образованието Майкъл Гоув обяви, че ще отмени плановете на своя предшественик Ед Болс за включване на още 500 000 деца от най-бедните семейства в програмата за безплатен училищен обяд. От него ще продължат да се възползват децата, чиито родители получават социални помощи или средства от бюрата по труда.

 

Великобритания също така ще съкрати средствата, които отделя за международни организации като ООН и Световната банка. Правителството смята да съкрати трите милиарда лири годишно, които Лондон е харчил досега за такива организации.

 

Министърът на международното развитие Андрю Мичъл ще поиска от лидерите на 30 организации да докажат, че работят за намаляването на крайната бедност. Ако те не представят убедителни доказателства, субсидиите им ще бъдат орязани. Сред групите, които ще трябва да защитят необходимостта от британско финансиране, са Организацията на ООН за прехрана и земеделие и ЮНЕСКО.

 

В Германия пък продължават споровете около плановете за оздравяване на федералния бюджет. Съпредседателят на партията "Съюз 90"/"зелени" Клаудиа Рот обвини управляващата коалиция, че със своите антикризисни мерки подрива социалния мир в Германия. "Ако пропастта между бедните и богатите все повече се разширява, а дългосрочните безработни попадат в екстремни условия, то се появява заплаха за самия фундамент на демокрацията ни и правовата ни система", предупреди тя.

 

Както подчерта Клаудиа Рот, правителството смята да икономиса 5 млрд. евро за сметка на хората, които и без това живеят в най-лошите условия. Такива мерки едва ли могат да се нарекат балансирани, смятат "зелените".

 

В съответствие с плановете на германското правителство голяма част от 80-милиардната сума - близо една трета - ще бъдат икономисани за сметка на съкращаване на финансирането на социалните нужди.

 

Председателят на Бундестага Норберт Ламерт от своя страна изрази мнение, че богатите биха могли да подкрепят правителствената програма за икономии с отделни вноски. "Бих искал хората, получаващи максимални доходи, като сигнал за готовността си да участват в общите усилия на цялото ни общество, да дадат свой особен дял", заяви той в интервю за в. "Райнише пост". Той също така изрази увереност, че подобна инициатива ще е тема на предстоящи парламентарни дискусии.

 

 

Борислав Гуцанов: БСП се стреми да управлява

автор:Дума

visibility 33

БСП иска избори в края на октомври

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 151

Готвят нова пенсионна реформа

автор:Дума

visibility 200

/ брой: 151

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 151

ЕК е одобрила строежа на втори мост при Русе

автор:Дума

visibility 205

/ брой: 151

За година 271 милионери повече

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 151

Браншът недоволен от промените в закона за туризма

автор:Дума

visibility 177

/ брой: 151

Киев напредва в Курска област

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 151

10 нови огнища на чума в Гърция само за ден

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 151

Иран се колебае за удар срещу Израел

автор:Дума

visibility 183

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 151

АЕЦ-ът и глупците

автор:Нора Стоичкова

visibility 237

/ брой: 151

Вън търговци на полове и розова загриженост!

visibility 204

/ брой: 151

Психиатрия за политически лунатици

автор:Александър Симов

visibility 200

/ брой: 151

Да откриеш островите Уллънг-до и Докдо

visibility 212

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ