И тристранката ще обсъжда майчинските
900 родителки в страната са получавали неправомерно по 240 лв., твърди депутатка от ГЕРБ
/ брой: 158
Проблемът с майките и връщането на неправомерно получените суми ще се дискутира от Националния съвет за тристранно сътрудничество, стана ясно вчера. 900 майки от страната са получавали неправомерно по 240 лева месечно за отглеждане на дете до 1-2-годишна възраст, а в същото време са записали детето си в ясли. Това твърди Вяра Петрова от ГЕРБ, член на парламентарната социална комисия.
Според нея майките трябва да върнат неправомерно получените пари, но с по-ниска наказателна лихва - не от 20%, а като при данъчните задължения от 10%.
По проблема, който вълнува хиляди семейства в последните дни, ДУМА се обърна за консултация към експерти в НОИ.
Стана ясно, че когато детето е настанено в детско заведение, майката няма право на отпуск за отглеждането му и на парично обезщетение за това за целия период след датата на настаняване, независимо колко редовно се посещава заведението. Действията на контролните органи на НОИ включват изискване на информация от детските заведения за настанените деца, разясниха от НОИ. Получената информация - имената на децата, се проверяват в информационната система на НОИ за изплащането на майките им на обезщетение за отглеждане на дете - за тези, на които се изплаща обезщетение, се извършва проверка в детското заведение за точното установяване на периода.
Прави се и проверка при работодателя - уведомила ли е майката за настаняването на детето и прекратен ли е отпускът. Ако майката е уведомила, а работодателят не е изпълнил задълженията си - на него се съставя ревизионен акт за начет. Когато се установи, че майката не е уведомила работодателя - не е подала декларация, на нея се съставя ревизионен акт за неоснователно изплатена сума и лихата за тях. Получените суми се считат за недобросъвестно получени и подлежат на събиране. Непогасените доброволно актове за начет се събират принудително.
Практиката показва, че много майки се възползват от възможността за разсрочване на сумите, казаха още осигурителите.
Общо за 2009 г. е съставен начет за неправилно изплатени обезщетения за отглеждане на дете 862 408 лв. - главница 576 044 лв. и лихва 286 364 лв.
Относно съставянето на ревизионни актове за начет на майки, настанили децата си в детски заведения, от НОИ обясниха още, че по нормативната уредба - Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване, първото и водещо е разрешаването на отпуска по КТ за отглеждане на дете и след това е обезщетението от ДОО - преценката на правото и условия за изплащането.
Съгласно КТ след използване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете. Това става въз основа на декларация, в която наред с другите подробности се отбелязва и това, че детето не е настанено в детско заведение. Декларацията е със свободен текст, попълва се от майката и е задължително условие за разрешаването на отпуска за отглеждане на дете.
Отпускът по чл. 164 от КТ се прекратява когато детето бъде настанено в детско заведение на основание Наредбата за работното време, почивките и отпуските. Според Кодекса за социално осигуряване пък след изтичането на срока на обезщетението за бременност и раждане през време на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете на майката (осиновителката) се изплаща месечно парично обезщетение в размер, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. В заявлението-декларация също се отбелязва, че детето не е настанено в детско заведение и при промяна на декларираните обстоятелства в 3-дневен срок майката се задължава да подаде декларация за това, разясниха още специалистите от НОИ.
Оттам обмислят преразглеждане на лихвите и по-точно разграничаване на просрочките на родители за посещавали и непосещавали детско заведение деца.