Доброволно?
/ брой: 140
Общините до 20 000 жители да бъдат задължени да имат доброволни отряди за защита от бедствия и аварии. Тази иновативна идея гласуваха вчера депутати с приемането на Закона за защита при бедствия. Нещо като втория стълб на пенсионната система - хем допълнително пенсионно осигуряване, хем задължително.
Какво ни казва кабинетът с налагането на това задължаване? Че абдикира от отговорност към един от най-тежките проблеми през последните години - бедствията, че не може да се справи с щетите от тях, че не знае как или не иска? Че отново населението плаща цената на управленската немощ, некомпетентност, безхаберие? Веднъж с понесени тежки загуби от различни природни бедствия, много от които не биха причинили щети, ако държавата прави нещо по превенцията и институциите си вършат работата, и втори път, като само понесе отговорност. То не че досега беше друго.
А стотиците милиони за превенция срещу бедствия къде потънаха? Миналата година през април екоминистърът Ивелина Василева съобщи, че с ЕК е договорена възможността да формулират нова приоритетна ос в оперативните програми с ресурс от 160 млн. лв. за превенция. Пак тогава правителството отпусна поредни 28 млн. лв. за бедствията - за обезопасяване на язовирите, за изграждане на отводнително съоръжение, за мерки срещу наводнения и т.н. През юни 2015 г. Лиляна Павлова съобщи, че са нужни 500 млн. лв. за свлачищата, и то само за най-опасните, които пряко застрашават хората. За всички, чийто брой е 1851, трябвали поне 870 млн., като сумата е динамична, тоест има накъде да расте. Хронологията с раздавани милиони е дълга, и накрая, при първия по-силен дъжд - пак наводнения, пак пропадания на пътища, щото мерки - нула. Примери много. Къде потъват парите по превенцията, е риторичен въпрос. "Доброволните" дружинки да му мислят.