Четвъртокласниците са подобрили резултатите си
/ брой: 127
Колкото по-малко е детето, толкова по-хубави оценки изкарва. Колкото по-нагоре върви, толкова по-трудно влиза. Около тези обобщения върви животът на всяко българско семейство през последните десетилетия. Най-трудно се влиза в ясла, най-лесно в университет. Оценките пък са най-добре в началното училище, падат в гимназията.
Затова и тазгодишните резултати на четвъртокласниците на националното външно оценяване са по-благоприятни. Средната оценка е "много добър". С нея обаче не се влиза никъде, а тя служи като ориентир за наученото. По български език и литература учениците са изкарали средно 70,5 точки от 100, резултат съизмерим с този от миналата година. Повишение със 7 т. в сравнение с 2022 г. има в средния резултат по математика, който е 64,4 т. от 100. Анализът и този път показва, че учениците имат по-добри познания по български език и литература отколкото по математика - тенденция, която се запазва до края на средното образование.
Тази година преобладават учениците с много добра и отлична оценка, като по математика това са 57,14 на сто от децата, а по български език и литература - близо 72 на сто.
С близо 300 повече от 2022 г. са изпитните работи, оценени с максимален брой точки - 1707. 9906 ученици са с отлични оценки и по двата предмета, което е с 33% повече в сравнение с миналата година. 64 ученици са с максимален брой точки - 100, едновременно и на двата изпита, а с 0 точки са 31 ученици. С по две слаби оценки са около 5 % от четвъртокласниците.
Резултатите показват още, че учениците успешно разпознават представки и синоними, като цяло разбират смисъла на прочетеното и значението на думите в контекст. На диктовката успеваемостта е 75%, а на творческата задача - 63 %. Учениците показват неувереност да предадат емоционалното състояние на героите и се затрудняват да поставят заглавие.
Естествено въпросите с избираем отговор на изпита по математика показват много висока успеваемост при извършване на изучените аритметични действия.
В групата с най-високи резултати са София, Смолян, Пловдив, Варна, Благоевград и Перник. Сред регионите с най-ниски резултати за поредна година са Кърджали и Сливен.