19 Ноември 2024вторник19:33 ч.

Учени засякоха гигантска звезда

Колосалните размери на R136a1 изненадаха дори астрономите

/ брой: 166

автор:Дума

visibility 2291

Британски астрономи откриха най-голямата звезда във Вселената, идентифицирана досега. Обектът със скромно название R136a1 е с маса 265 пъти по-голяма от тази на Слънцето и е 10 милиона пъти по-ярък от него, предаде ИТАР-ТАСС, като цитира Скай нюз. Според учените това е най-ярката звезда. Температурата на повърхността й е около 40 хиляди градуса по Целзий. Астрономите са изчислили, че за да притежава такива характеристики, при раждането си звездата трябва да е с тегло не по-малко от 320 слънчеви маси.
"Ако звездата гигант замени Слънцето в нашата слънчева система, тя ще заблести толкова по-силно, колкото Слънцето е по-ярко от Луната", обясни професор Пол Кроутър от университета в Шефийлд, цитиран от Би Би Си.
Небесното тяло бе засечено от екипа на професора, който използвал наблюдения, направени с VLT телескопа в Чили, и данни, събирани от космическия телескоп Хъбъл. Изследването е било съсредоточено върху групите звездни струпвания NGC 3603 и RMC 136a - космически райони, където гъсти облаци от газ и прах се деформират и свиват до още по-плътни купове. На тези места огромни звезди изгарят бързо, но ослепително, преди да избухнат като супернова и да разпръснат във Вселената различни елементи, посочва Би Би Си.
Екипът на професор Кроутър открил няколко такива звезди, чиято температура на повърхността надхвърля 40 000 градуса - над седем пъти по-горещи от Слънцето. Според учените никоя планета не би могла да съществува в орбитата им.
Досега известните гиганти са с тегло около 150 пъти по-голямо от слънчевата маса. Последните разкрития повдигат интересни въпроси за възможната горна граница на размера. Обикновено налягането от радиацията трябва да достига определена стойност - физическа бариера, която да възпрепятства прекаленото раздуване на звездата. Но според проф. Кроутър в нашата вселена няма място, където да има толкова големи запаси от газ и прах, които да захранват още по-големи звезди.
Наблюденията хвърлят светлина и върху това как вероятно е изглеждала в самото начало Вселената. Смята се, че много от обектите, които са светили за кратко след Големия взрив, са били "чудовища" като R136a1.

Властта би отбой за повишаване на социалните осигуровки

автор:Дума

visibility 729

/ брой: 221

До месец тръгва новият онлайн кадастър

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 221

Агенцията по храните започва проверки преди Никулден

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 221

Хиляди протестираха срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 221

Сблъсъци в Нидерландия заради коледна традиция

автор:Дума

visibility 651

/ брой: 221

Абсолютна липса на сърце

автор:Александър Симов

visibility 703

/ брой: 221

Злокобният Байдън

автор:Юри Михалков

visibility 658

/ брой: 221

Неадекватни решения и хаос заплашват енергетиката ни

visibility 652

/ брой: 221

Мъчи ни безводие, а има забавени проекти

visibility 685

/ брой: 221

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ