Няколко думи
Уникална тъпота
/ брой: 98
Знае се, че Министерството на културата у нас е сред бедните ведомства, но чак такава финансова трагедия да открие служебният министър проф. Минеков не сме предполагали. Пари за разплащане няма, кредити - бол, дейностите може да спрат. Разруха е погълнала паметници на културата, рушвети, мними реставрации, оставени зорлем да се срутят архитектурни ценности, съмнителни къщи за гости със съмнителни пари. Едно от четирите основни предложения на служебния кабинет ще са промени в Закона за културното наследство - за движимите и недвижимите паметници.
Всичко това е тотален срам за България, която е сред най-богатите на история и култура страни в Европа. По нашите земи където копне човек, излизат културни пластове, съоръжения и стилове - от хилядолетия преди новата ера, от тракийската и римската епохи на античността, от ранното Средновековие до Възраждането. От уникалните гробници на траките до XIII век, когато българските зографи и майстори изпреварват европейския Ренесанс - всичко е за хвалба и за показване пред наши и чужди. Но да оставим настрана хвалбата. След 30 години унищожаване и 10 години герберски погром сега политиците се чудят какво да измислят, та държавата отново да може да печели. Що се чудите, бе хора - то ви е на тепсия дадено!
Малко са държавите в Източна Европа, които имат такова богато културно наследство - седем цивилизации, насложени една върху друга, пазят земите ни. Всяка друга страна досега да се е позлатила от такъв дюшеш. Ние сме го оставили да го грабят и рушат иманярите. А историческото наследство, освен култура, е и пари! Днешни пари. Гърция, пък и Турция, правят чудеса и влагат бюджет, за да изкарат история от всеки камък. А ние история имаме, но сме я оставили в нищета. Археолозите днес ще открият в София поредна изложба с атрактивни находки и резултати от чудесни културно-исторически ценности, основно от Северна България.
А страната ни можеше вече да бъде опасана надлъж и нашир - от Видин до Ивайловград и от Калиакра до Гърмен, с културни маршрути за интелигентни туристи. Не за чужди гости, които идват да се напиват по морето, а за онези, които ахкат и разпитват с часове, когато им кажеш, че каменните градежи в Плиска и Велики Преслав са отпреди строежите на Карл Велики.
Знаете ли колко пари може да носи културният туризъм на България? Що се жалват туроператорите, че били закъсали? Ами защото държавата ни няма политика, няма виждане за опазване и използване на истинските ценности. Защото едвам е пуснала едни смешни 2,9 милиона лева за проучване на 110 обекта тази година. Пък и селищата обезлюдяха, та няма дори работници за археологическите разкопки. А хората може да се върнат, може да имат работа, стига да има ум в държавата. Но много тъпа държава сме, тъпи и крадливи са ни били досега управниците, нищо, че имаме хилядолетна история. Уникална тъпота разяде уникалната ни култура.