Анна-Мария Борисова призна:
Системата ни е болна
Министърката се изгуби из здравните стълбове
/ брой: 180
Системата ни е болна, призна вчера здравният министър Анна-Мария Борисова. Нашето здравеопазване е тежко болно и трябва да се намери лечение, затюхка се докторката. Бих се спряла на правата, но и на задълженията на пациента, например да съдейства на лекуващите лекари за своевременно провеждане на изследванията и на лечението, направи неочакван поврат в разсъжденията си тя.
Ракът не чака да се ремонтира техниката, констатира съвсем точно проф. Борисова пред Би Ти Ви. "Трябва да имаме отлично оборудване, за да се грижим адекватно за нашите пациенти", каза тя. И даде да се разбере, че засега това не може да се случи. Анна-Мария Борисова добави, че ракът е проблем за нашата страна, за борба с него ще се разчита на пари от Европейската комисия. Ще бъдат направени и два терапевтични центрове с европейски пари, както и два или три центъра за лъчелечение, допълни тя.
"В момента ние имаме едно минимално осигуряване и във всички случаи на нас ни трябват и допълнителни осигурявания. На нас ни трябва втори, доброволен осигурителен стълб. Това е нещото, върху което се мисли, работи и най-вероятно следващата година ще отидем много напред по този въпрос", заяви още Анна-Мария Борисова.
Изявлението на Борисова за втори допълнителен стълб идва само ден, след като в отчета си за една година управление правителството на ГЕРБ обяви като основна цел за втората година от мандата си "подготовка за въвеждане на трети стълб на здравното осигуряване", припомнят запознати.
Това нейно виждане не се различава по нищо от настоящата ситуация, при която всеки е длъжен да плаща осигуровки в държавната каса, а ако желае, може да внася допълнителни вноски в частните здравноосигурителни фондове за допълнителни услуги. В момента по данни на Комисията за финансов надзор допълнителна здравна вноска в частни фондове плащат 191 495 души, правят уточнение специалисти.
Промяната в здравноосигурителния модел беше отложена за 2011 г., когато здравната вноска се предвиждаше да се вдигне от 8% на 10%. Досега от ГЕРБ бяха лансирани намерения за въвеждане на тристълбов модел, при който освен първия задължителен стълб да има втори - също задължителен, и трети - доброволен. Автор на тази идея бе наскоро простилия се с всички ръководни постове Лъчезар Иванов.
Според експерти обаче действителна алтернатива на сегашната ситуация може да има само при пряка конкуренция между държавната и частните каси, при която хората избират къде да се осигуряват.
Още три здравни закона ще бъдат променени до края на годината, каза проф. Борисова. "Ние сме на педали в момента и ги подготвяме", увери тя. В Закона за здравето ще намерят своето решение въпросите за частните лечебни заведения на територията на държавни. Ще има и около 15-20 членове, касаещи правата на пациентите, съобщи здравният министър. Предстоят и промени в Закона за здравното осигуряване и Закона за лекарствените продукти. "Без тези закони ние няма да можем да мръднем напред. Те ще внесат яснота по спорните въпроси", обясни министърът.
За пореден път проф. Анна-Мария Борисова заяви, че методиката на обществените поръчки трябва по някакъв начин да се промени, когато касае лекарствата. Желанието си тя аргументира с факта, че откакто е на поста, са минали няколко лекарствени търга и 90% от тях са се провалили поради технически причини.