19 Ноември 2024вторник17:41 ч.

Няколко думи

Лоши игрички

/ брой: 143

автор:Велиана Христова

visibility 1730

Нови игрички поде премиерът на Северна Македония Зоран Заев. Първо изрече, че след като страната му влезе в Европейския съюз, в конституцията ѝ ще бъде включено българско малцинство, но след реакции у нас се поправи, че това ще стане "непосредствено преди приемането в съюза" (стр. 7). Което всъщност е едно и също послание към България: вие отстъпете от позициите си, пък ние сетне ще ви направим малцинство. Освен това, като признае малцинството ни, РСМ нямало да ни се меси с искане за реципрочно признаване на македонско малцинство у нас, ама ако ние решим... Което пък вещае сто на сто следващ натиск към нас - вече от позицията на член на ЕС.

Някои в София се зарадваха, че Заев вече бил склонен на отстъпки. Да, ама не. Още през март тази година, уж подкрепяйки идеята на външния министър Буяр Османи, той уточни, че българите може да станат малцинство в РСМ, както и другите - албанци, бошняци, хървати, австрийци. Цирк - какво равнопоставяне може да има между австрийци и българи в Северна Македония?! Защитата на правата на обявяващите се за българи там не означава малцинство.

Означава обаче, че там има друго мнозинство...

Така че не проява на добра воля са изявленията на Заев, а шикалки, с които той се опитва да заблуди българските политици и да ги "прекара" да му дадат зелена улица към ЕС. Така че рано е за радост. 

Но пък със страшна сила стои въпросът за позицията относно Северна Македония на представителите на "Има такъв народ", които се канят да спретнат правителство. Ако възнамеряват да отстъпят пред натиска на Европа и САЩ да се откажем от историята си и да пуснем съседите в ЕС без уговорки, много бързо ще паднат от сцената. Но пък ще нанесат на България непоправими щети. Каквито нанесе Борисов, като през 2017 г. с един безгръбначен договор за "добросъседство" ни вкара във въртележката на безкраен спор със Северна Македония.

Въпросът за външната политика трябва да е един от основните при преговорите с ИТН. Не само за РСМ, но и за отношенията ни с Русия, защото мнозинството българи иска да сме добре с Русия, да не ставаме плацдарм срещу нея, да имаме взаимоизгодни връзки с всички държави по света, но да изхождаме преди всичко от нашите интереси. Защото заличаването на националните държави и превръщането ни в някаква провинция към "началника" в Брюксел, за което натискът откъм Запад е голям, не е от полза за Европа, още по-малко - за България.

Ще има ли новата власт достойнство да отстоява български позиции в Европейския съюз? Другото са политически игрички, от които неведнъж сме се парили.

Властта би отбой за повишаване на социалните осигуровки

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 221

До месец тръгва новият онлайн кадастър

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 221

Агенцията по храните започва проверки преди Никулден

автор:Дума

visibility 648

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 678

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 713

/ брой: 221

Хиляди протестираха срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 653

/ брой: 221

Сблъсъци в Нидерландия заради коледна традиция

автор:Дума

visibility 636

/ брой: 221

Абсолютна липса на сърце

автор:Александър Симов

visibility 685

/ брой: 221

Злокобният Байдън

автор:Юри Михалков

visibility 640

/ брой: 221

Неадекватни решения и хаос заплашват енергетиката ни

visibility 638

/ брой: 221

Мъчи ни безводие, а има забавени проекти

visibility 666

/ брой: 221

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ