19 Ноември 2024вторник20:34 ч.

Без младите няма бъдеще

/ брой: 123

автор:Велиана Христова

visibility 980

Хората в 12-те села в община Роман са изключително приветливи, общителни, да се чуди човек как са запазили духа си в обстановката, в която живеят. Веднага споделят конкретни проблеми, които са много, но се въртят около няколко главни теми - тук няма училища, няма детски градини, няма здравни пунктове, няма  аптека, няма дори превоз до общинския град! Из Европата хората говорят за правото на мобилност, а тук все още останалото възрастно местно население е буквално закрепостено в малките села. Но всички се вълнуват от проблемите и бъдещето на България, следят новините, четат. В Кунино в помещението на БСП дори виси плакат на ДУМА. Признават си, че в тази обстановка, при натиска от ГЕРБ и ДПС е трудно да водят пълноценен партиен живот. Надяват се БСП да излезе напред на изборите със своята социална кауза. 


Лиляна Въткова, кметски наместник, с. Долна Бешовица:

През 1976 г. в селото живееха 1860 души. Сега са останали 150 жители. Имаме улица, на която няма и една къща да свети. В Долна Бешовица имаме една крава и едно магаре, и един кон. Та като дойдат децата от София, да видят какво е магаре и какво е кон. Нямаме млади хора, няма училище, няма препитание, няма къде да работят. По-рано всичко работеше в завода за стоманени въжета и арматурно желязо, имаше автобус до там. Имаше училище, детска градина. Сега няма нищо. Ето съседът, като се върне и удари пачката, цяло село черпаваше, а сега ходи за 40 лв. помощи да работи по 14 дена. В завода са останали 40 човека. По-младите пътуват до Мездра, където има завод за кабели, за автомобилни части. Ако БСП сега направи нещо да съживи района, добре ще е, нали предвиждат фонд за Северозапада да направят. Имаме много къщи в селото, а имаме и много софиянци, които са си купили къщи тук. 

Нямаме вече и здравна служба. Ако отида до Роман, ще ми изпишат лекарства, на другия ден трябва да отида да си ги взема. А нямаме автобус, един ден път е. Шест километра са това натам и шест насам - пеша. 


Марияна Николова, председател на общинската организация на БСП в Роман:

В района на град Роман живеят възрастни хора, които знаят какво е било, когато БСП е била на власт, как действително нещата са се решавали. Но тук имаме много сериозен проблем. Тук покупко-продажбата на гласове е нещо фрапиращо. И на миналите избори и ГЕРБ много сериозно се упражняваше, и ДПС, което в северозападните райони де факто е една бандитска организация. Опасявам се отново от подобни действия в предстоящите избори. Нищо не е взето като мерки, за да се стопира покупко-продажбата на гласове. Ние знаем кои тук дават парите, знаем кой за кого гласува. Малката община е лесно купуваща се община. Не можеш да купиш голяма община, можеш да купиш малката. Така се става кмет, а от която партия е кметът, така се гласува. Как да имаме влияние тук, когато училищата - ГЕРБ, санаториумът - ГЕРБ, детската градина - ГЕРБ, общината - ДПС. Обсебени са местата, където можеш да работиш и да помогнеш на някой човек, знаете, че тогава той се ангажира.

Продължавам да работя за партията ни, понеже произхождам от такова семейство, трето поколение комунист съм и така ще е до край. Лошото е, че нямаме млади хора в тази община, до 35 години има трима души. Какво правим? Общината няма бъдеще! Партията може да тръгне нагоре в големите селища, в малките това по-късно ще дойде. Тук хората се познават, знаят кой за коя партия е, знаем всичко.


Пешка Йошкова, председател на БСП в с. Камено поле:

Член съм на БСП от 1962 г., тогава първо се ставаше кандидат, после те приемаха в партията. Сега имаме много цигани в селото, купуват им гласовете от ДПС, от там дават парите. Млади хора малко останаха, нямат работа, отиват в големите градове, в София. Как с хората в БСП работим в такава обстановка? Ами, не се и срещаме, особено при пандемията не се виждахме. В тази сграда тук беше Пенсионерският клуб, кметицата го премести, там сега никой и не ходи. Нямаме дори хора, които от БСП да издигнем в общината или в изборната листа. Преди селото беше пълно с хора. Когато Враца престана да е окръг, някои структури на БСП се разпаднаха, работа за хората няма, напуснаха района, нямаме аптека, нямаме автобус. Има десетина деца, които учат в Мездра, кара ги училищен автобус. Тук в училището имаме само циганчета, някои от тях - от по-млади семейства, също ходят на училище в Мездра.

Властта би отбой за повишаване на социалните осигуровки

автор:Дума

visibility 729

/ брой: 221

До месец тръгва новият онлайн кадастър

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 221

Агенцията по храните започва проверки преди Никулден

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 221

Хиляди протестираха срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 221

Сблъсъци в Нидерландия заради коледна традиция

автор:Дума

visibility 651

/ брой: 221

Абсолютна липса на сърце

автор:Александър Симов

visibility 703

/ брой: 221

Злокобният Байдън

автор:Юри Михалков

visibility 658

/ брой: 221

Неадекватни решения и хаос заплашват енергетиката ни

visibility 652

/ брой: 221

Мъчи ни безводие, а има забавени проекти

visibility 685

/ брой: 221

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ