Почит към Васко Абаджиев
Проф. Ганка Неделчева и Александрина Боянова представиха част от камерното композиционно наследство на гениалния цигулар
/ брой: 121
Две чаровни български музикантки - пианистката проф. Ганка Неделчева и цигуларката, нейна дъщеря, Александрина Боянова, бяха "виновници" да се превърне 9 юни във важна дата в музикалния живот на столицата.
След предварително извършена сериозна издирвателна и редакционна работа те поднесоха на софийската публика част от камерното композиционно наследство, оставено ни от българския музикален гений Васко Абаджиев (14.01.1926 - 14.12.1978). С този концерт, озаглавен "Почит към Васко Абаджиев", фактически те сложиха началото на подготовката за отбелязване на 95-ата годишнина от рождението му. Почетен гост на концерта бе племенникът на Васко Абаджиев - д-р Никола Караджов (живеещ в Германия), който пристигна в София специално за събитието.
За широката българска общественост навярно името Васко Абаджиев е синоним за гениален цигулков виртуоз. Но всъщност той беше комплексен музикант, който постигна високи резултати и в композиционното изкуство. В концертната програма бяха включени и изпълнени три негови композиции - Шакона за соло пиано, Девет капричии за соло цигулка и Соната за цигулка и пиано.
Изпълнението на Шакона бе осъществено от проф. Ганка Неделчева. С богато нюансирано звукоизвличане тя успя вярно да "дешифрира" разнообразните авторови послания, затова бе възнаградена с продължителни аплодисменти от многобройната публика. Това не бе изненада, защото името и изкуството на проф. Неделчева е добре известно сред музикалната общественост. В този контекст, иска ми се по-често да я виждаме на концертния подиум!
Може би "гвоздеят" на програмата беше първото интегрално изпълнение в България на деветте цигулкови капричии, осъществено от младата Александрина Боянова. Това беше приятна среща с вече порасналата Александрина, която след обучението си в НМУ "Любомир Пипков" при Екатерина Драмалиева продължи своето музикално образование в Ню Йорк. Явно то е било успешно, защото от програмата научаваме, че тя вече притежава докторска степен и осъществява активна концертна дейност не само в САЩ. Интерпретацията й на капричиите се отличаваше с техническо съвършенство и блясък!
Концертната програма завърши с изпълнение на Соната за цигулка и пиано от майката проф. Ганка Неделчева и дъщерята Александрина Боянова. Написана според класическия 4-частен цикъл, в нея ясно се чувства младежкото светоусещане на композитора, отлично пресътворено от интерпретаторките.
В заключение на този кратък отзив искам да напомня думите на акад. Борис Асафиев, че "Животът на музикалното произведение е заложен в неговото изпълнение", и да задам "провокативния" въпрос: защо понастоящем толкова малко звучи в ефира стойностната българска музика?..