04 Ноември 2024понеделник04:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Огнян Стоичков депутат от "Атака", председател на просветната комисия в НС:

Платеното обучение под килимчето девалвира дипломите

/ брой: 167

автор:Дума

visibility 475

- Как се отнасяте към предложението, което бе прието на първо четене от депутатите на ГЕРБ в комисията, платеното обучение да се разреши за още една година?
- Моето становище съм го казал още преди две години и то е непроменено и към момента. А то е, че всъщност ние прехвърляме кризата на гърба на студентите. В първоначалния проект преди две години въобще нямаше срок за тази палиативна антикризисна мярка, обаче депутатите от ГЕРБ и финансовото министерство тогава са решили, че кризата ще приключи през тази академична година и платеното обучение бе въведено за учебната 2011/2012 г. Явно са направили грешка, кризата ще продължи и следващата академична година, когато отново студентите ще търпят тежестите от тази криза. Както през 2010 г., така и сега, не подкрепям законопроекта по тази причина.
- Можем да предположим, че субсидиите за висше образование за 2013 г. няма да се увеличат, затова властта иска още една година да компенсира недостига на средства с платено обучение?
- Възможен е и този прочит, макар че не може да се направи пряка връзка дали бюджетът на образователното министерство ще е трета функция в държавата, или ще мине, не дай Боже, по-надолу в класацията. Ако това се случи, тази мярка с платеното обучение няма да закърпи дупките в бюджета.
- Нищо обаче не задължава вузовете да запълнят първо държавния прием, а после да приемат платено. Много от тях хитруват, като приемат срещу заплащане, а в същото време имат незапълнени бройки в държавния прием.
- Най-лошото е, че страдат студентите. В разговора, който водя с тях, те казват: аз съм в редовно обучение, завършвам Софийския университет, влязъл съм с изпити, трудил съм се, а другият до мен, който ще има идентична диплома от университета и от нея не се вижда, че е бил в платено обучение, и ще отидем при работодателя с двете дипломи, той на ези и тура избира един от двамата. Той не вижда, че единият се е трудил, другият си е платил. Който има пари да си плати обучението, той ще има пари да си плати и реализацията.
- Не страда ли от това и самото обучение? По-способните студенти попадат в среда с други свои колеги, които са на по-ниско стъпало.
- От това страдат и студентите, страдат и работодателите. Защото когато търсиш кадри от определен университет, ти явно държиш на реномето на този университет. Но когато държавният университет вече някъде под килимчето си е позволил и частно обучение, тогава тази диплома няма как да не девалвира. Аз съм за това да се разделят функциите - частният университет си има частни инвеститори, има си настоятелство, съответно е ясно, че дипломите, които издава, са от този частен университет. Честно и почтено е и към студента, и към работодателя. Но когато си завършил платено в държавния университет, лъжеш и другите две страни в триъгълника - и студента, и работодателя.
- Дали наистина държавните университети държат на реномето си, защото какво значи искането на Съвета на ректорите държавните вузове да имат каквато си искат структура и управление, както е сега при частните? Вместо обратно - частните да са подвластни еднакво на закона.
- Не споделям и не разбирам това. Имаме 37 държавни висши училища, те би следвало да си запазят своята образователна марка, а не да правят франчайзинг с нея в чужбина, в България и да я подменят с платено обучение.      

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 2586

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 2373

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 2322

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 2378

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 2356

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 2114

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2828

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 3132

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 2569

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 2487

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ