08 Август 2024четвъртък14:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Коментарите на Адамович - вселена на руското Зарубежие

/ брой: 71

автор:Велин Георгиев

visibility 2410

Литературната гостоприемница при читалище "Д-р Петър Берон" е подвижен литературен салон и ще представи в Руския културно-информационен център на 15 април от 18 ч. двете книги на писателя емигрант Георгий Адамович в превод на Елена Алекова: първата "Единство и други стихотворения" и втория том "Коментари" - сложна кардиограма на руската литература през погледа на писателя емигрант. В предговора на проф. Владимир Смирнов четем, че Георгий Адамович е каторжно прикован към родината - не носталгично-емигрантската, а живата и вечната, за да се направи темелен извод, че мисията на руската задгранична литература се състои според него в работа за бъдещето на Русия. И руснакът емигрант Адамович пише: "Затова ние заминахме от Русия, защото ни бе нужно да си останем руснаци в своя особен облик, във вътрешната си тоналност и действително политиката тук е без значение." Коментарите на Адамович са епикриза на онези години, когато той е вторачил погледа си в Матушка Рус от парижките предградия. И стиховете, и коментарите са характеристика на онова време. Затова ще кажа, че в българската книжовна съкровищница влиза едно значимо име, което ще запази свой периметър. Двете книги на Адамович вече са в ръцете на българския читател и ще цитирам мнението на акад. Ефрем Каранфилов как да разберем коя е хубавата книга. "Хубавата книга, каза преди четвърт век академикът в "Старинният файтон", е тази, която те накара да я прочетеш втори път." Аз вече направих това с коментарите на Адамович. И ще продължа да ги чета. Защото са брилянтни текстове.

Пореден опит да купим нови влакове

автор:Дума

visibility 270

/ брой: 150

ББР си върна само 5 млн. лв. от 150 млн. лв. кредит

автор:Дума

visibility 263

/ брой: 150

Отпускат кредити за замяна на печки на твърдо гориво с ВЕИ

автор:Дума

visibility 233

/ брой: 150

Вдигат таксите за контрол на храните

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 150

Водна криза грози Гърция

автор:Дума

visibility 280

/ брой: 150

Германците искат предсрочни избори

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 150

Разширяват затворите във Великобритания

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 150

Армията декларира лоялност към Мадуро

автор:Дума

visibility 276

/ брой: 150

Феноменална промяна

автор:Александър Симов

visibility 341

/ брой: 150

На автопилот

visibility 415

/ брой: 150

Кой календар са гледали МОН?

visibility 299

/ брой: 150

Фермери, не смесвайте стадата при паша!

visibility 272

/ брой: 150

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ