02 Октомври 2024сряда17:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Хайде холан!

/ брой: 58

автор:Мая Йовановска

visibility 2117

Мая ЙОВАНОВСКА


В началото на февруари "Евростат" изкара стъписващата статистика, че храни от първа необходимост у нас като олио, масло, мляко, сирене и яйца, са на ценово равнище, което надминава средноевропейското и дори това от най-богатите държави в ЕС - Люксембург и Германия. От тогава служебната валст рязко провидя този проблем, който си съществува отдавна, и също толкова рязко се разработи, че да го реши. Резултатите досега ги виждаме, те са до под кривата круша, макар днес властта да представя нов сайт за сравнение на цените, а храните най-нагло продължават да поскъпват.
Но като говорим за цените на храните, трябва да си насочим вниманието към най-важния контролен орган в държави с пазарна икономика - комисията, която трябва да съблюдава конкуренцията. И докато за служебната власт все пак може да се намери някакво оправдание, че месеци наред не забелязваше проблема, за този "вездесъщ" антимонополен орган няма никакво оправдание, че не си върши работата. Особено в такъв сегмент на пазара.
Този независим котролен орган функционира в страната вече близо 20 г., но чак сега се сети да прави проверки за скъпите храни. А вчерашните оправдания не неговата шефка само потвърждават това, в което са убедени всички българи - че гузен негонен бяга.
Но и сега, според твърдения на ексеперти, комисията търси под вола теле или иначе казано - рови тъкмо там, където няма да намери. Защото картел по принцип трудно се доказвал, особено пък при храните. Затова пък за другото огромно нарушение на пазара - облагодетелстване с господстващо положение, комисията услужливо не проверявала.
От години се вихри спекула с цените на храните. И макар у нас Закон за борба срещу спекулата да няма отдавна, едва ли законодателството ни е чак толкова импотентно. Но още по-безсилна го играе антимонополната комисия, която позволява, като не си върши работата, подобни пазарни извращения. Или работите наистина, или си заминавайте. И без това отдавна това трябваше да се случи.

Хайде холан!


Израел навлезе в Южен Ливан

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 187

Безредици в Албания и Северна Македония

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 187

Асанж платил висока цена за свободата си

автор:Дума

visibility 433

/ брой: 187

Психодесните бесове

автор:Александър Симов

visibility 691

/ брой: 187

Държава в държавата

visibility 585

/ брой: 187

Настъплението на младите в киното

автор:Олга Маркова

visibility 442

/ брой: 187

ООН се дискредитира до невъзможност за спасение

visibility 477

/ брой: 187

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ