Г-н Кеш и г-н Магнитски
/ брой: 22
Д-р Събина Петканска-Вълева
След спокойните няколко седмици от новата година, след приемането на промените в Конституцията и преди ротацията, изведнъж като от нищото се развихри скандалът между Пеевски и президента. "Г-н Кеш", каза Пеевски, "Г-н Магнитски", му отговори президентът. Станахме, като че ли наблюдатели на кални борби. Включиха се и кръстосаха шпаги и войниците на ДПС, и Президента.
Засега впечатлението е, че ДПС и Пеевски изпреварващо атакуват Президента заради видими действия на президента за създаване на Президентска партия - "Трети март" със средства, генерирани от корупционни действия.
Но всички от ГЕРБ и ПП-ДБ се скриха, за "Възраждане" и ИТН е логично, но това не би трябвало да е така, ако основната причина за атаката към президента е корупцията на служебните му правителства и целта на Румен Радев за създаване на собствена партия.
Само председателят на БСП Корнелия Нинова постъпи принципно като каза, че от години представя доказателства за корупция в служебните правителства на Радев пред всички органи, оторизирани да се борят с корупцията и престъпленията. И БСП очаква да има движение по подадените сигнали, каквото за сега няма.
Президентът ясно заяви, че при създадената обществено-политическа ситуация в България е необходима нова политическа формация, която да представи интересите на голям кръг от българите, И тук вероятно е прав, но с две съществени разлики.
Интересите на българите не могат да бъдат представени от партия, акуширана от него с името "Трети март". Защо:
1. Заради неговите не само антиевропейски, но и пропутински позиции.
2. Заради уволнените хиляди държавни служители за броени дни от Гълъб Донев като служебен премиер.
3. Заради акушираните от него ПП, които после нарече шарлатани.
4. Заради опитите му чрез лично доверени на него кадри, издирени от Копринката - на БСП, чрез назначения в служебните му правителства като експерти, мениджъри на държавни фирми, областни управители и министри да разцепи и овладее БСП и да превърне БСП в авторитарна партия.
5. Заради заробващия и неизгоден договор на България с "Боташ".
6. Заради "Пътя на Копринката" и други действия, които са против националния интерес.
Поради тези няколко причини, вероятно и други, Радев не може да бъде лицето и архитекта на партия, която да обедини българите в името на националния просперитет .
Не е прав и че непременно трябва да се появи нова партия, в която българите да видят защитник на своите интереси. В България има достатъчно партии, които не са участници в сглобката. И много от тях могат да се явят носители на нужната промяна в страната.
Една от тези партии, която има най-големи шансове за обединяване на големи групи от хора, които виждат провала на сглобката в целите им за подобрение на средата за живот в България чрез промяна в Конституцията - е БСП.
БСП е единствената последователна опозиция на ГЕРБ през годините, а сега - на сглобката. И БСП има потенциала и морала да бъде обединител на всички опозиционни партии и опозиционно настроени българи, които желаят справедливост и правов ред, подобрение на стандарта на живот и европейско бъдеще.
Ротацията предстои, до изборите за европейски парламент няма много време, на Европа й предстои катарзис и намиране на място в случващите се глобални промени в света.
България, българските партии и всеки българин като част от ЕС, сме пред прага на взимане на важни решения, от които зависи бъдещето на България.
Към момента става все по-ясно, включително и след обръщението на Пеевски към президента "г-н Кеш", че президентът не е добрият избор за просперитета и европейското бъдеще на България .
Изборът за бъдещето на България и на ЕС предстои, да участваме всички лично в него като не сме пасивни, а заявим ясна лична позиция.