Надписът е доказателство
/ брой: 176
Вилиана Михайлова
Бургас
В неделя, точно в 12.16 ч. на обяд, проф. Казимир Попконстантинов се прекръсти и официално обяви, че в намереното при разкопките на о. Св. Иван ковчеже има кости и няма съмнение, че те са свети мощи на Йоан Предтеча.
Повече от час археолозите държаха в напрежение събралите се в музея на Созопол специалисти, политици, журналисти, духовни и светски лица. Всички очакваха да видят какво ще разкрие покритото с цветен хоросан ковчеже, което лежеше в средата на залата.
Ние не правим шоу, предупреди още в началото ръководителят на разкопките проф. Попконстантинов. "Просто се одързостихме да направим публично достояние съдържанието на ковчежето. Иначе, честно казано, аз настръхвам при докосването на подобни реликви, макар отварянето да е продължение на нашата научна работа. Надяваме се дядо Йоаникий да благослови начинанието и дано да открием това, което очакваме".
Много внимателно членовете на специално назначената комисия, в която бе и министър Божидар Димитров, почистиха ковчежето от напластения хоросан. Оказа се, че то е изработено от алабастър, а не от мрамор, както бе обявено в началото. Специалистите отместиха капака. След като бе показано на всички присъстващи, крехкото съдържание бе извадено с пинсети и поставено в предварително подготвеното малко ковчеже, което археологът предаде на Сливенския митрополит Йоаникий.
Както вече се знае, при разкопките на о. Св. Иван край Созопол на 28 юли бе открит мраморен реликварий. Археолозите се надяваха, че вътре има мощи на Йоан Кръстител. В Топкапъ в Истанбул се намират главата и ръката на този великомъченик на христовата вяра. На следващия ден нова находка потвърди хипотезата на археолозите. Пак около обяд бе открито второ, много по-малко ковчеже. То е изработено от варовик и е покрито с надписи. На тясната му страна много ясно се чете Св. Йоан. Мощите очевидно са пренесени от Византия.
Остров Св. Иван е най-големият по Българското Черноморие. Разположен е на площ 280 дка и се издига 33 м над морското равнище. На него са запазени останките на манастира "Св. Йоан Предтеча" - един от най-големите манастири по българските земи, средище на християнската вяра и култура.