Археолози откриха следи от ужасяващи обреди на маите
/ брой: 205
Завърши първият етап от разкопките на много добре запазена могила на владетеля на едно от племената на маите, погребан преди 1600 години на територията на днешна Гватемала. До скелета на вожда учените са намерили останки от шест деца, които са били принесени в жертва при преминаването на владетеля в Отвъд.
Традицията на маите е свързана с тежки жертвоприношения на кръвожадните богове, твърдят учените, цитирани от световните агенции. Тази цветуща цивилизация е жертвала при обредите си огромен брой собствени граждани и пленници. Според историците причина за възникване на тези обичаи е била пренаселеността на населението, свързана парадоксално с високите добиви на царевица, които са позволявали на семействата да изхранват много деца. Новоразкритата гробница е богато оформена отвътре, за пътешествието на владетеля в задгробния свят редом с него са били поставени керамичени фигурки, кости с резба, тъкани и пера на екзотични птици. А също - каменен нож със следи от запечена кръв. Може би - от жертвопринесените деца.
Древните маи в Мексико не са принасяли в жертва девствени момичета, както се смяташе досега, а момчета и млади мъже, твърдят археолози от университета на Юкатан, цитирани от Ройтерс. Специалистите припомнят, че жреците на маите са принасяли в жертва деца, за да измолят от боговете дъжд и плодородие. Жертвите са били хвърляни в пещери, пълни с вода, цитира БГНЕС.
Археолозите са анализирали кости от 127 тела, открити в една от свещените пещери в Чичен Ица - град на маите, разположен на п-ов Юкатан. Специалистите са установили, че 80 процента от тях са били на момчета на възраст между 3 и 11 години. Останалите са били на мъже.
Много от децата са били хвърляни живи във водните гробове, за да бъде умилостивен богът на дъжда Чаак, обясняват археолозите. Маите са вярвали, че боговете предпочитат малки неща и поради тази причина са жертвали деца. БТАСтранни по външен вид са били книгите-ръкописи на маите. За материал за писане им служели специално обработени листа от фикус, а самото писане се извършвало със заострен писец или малка четчица, натопена в някаква минерална боя. Нагънати като хармоника, те образували многоетажен набор от десетки листа. Парижкият ръкопис, наречен още Парижки кодекс, съдържа 24 страници, Дрезденският е по-голям със своите 74 страници, а най-богат е Мадридският. Той се състои от два фрагмента и съдържа общо 112 страници. Мексикански археолози откриха входа към подземното царство на маите на полуостров Юкатан, съобщи Ройтерс.
Снабдени с водолазна екипировка археолози са изследвали 11 свещени подземни храма, някои от тях потопени под вода и съдържащи останки от човешки жертвоприношения.
Според вярванията на древните маи през наводнените тунели, свързващи сухи пещерни "джобове", душите на умрелите са достигали митичната Шибалба, следвайки митично куче и избягвайки препятствия като реки, пълни със скорпиони и къщи с прилепи. Свещеното пътуване е описано в текста "Попол Вух", първоначално записан с йероглифното писмо и преведен от испанските завоеватели. Маите са построили известните си пирамиди и дворци в Централна Америка и Южно Мексико, преди да ги изоставят по неясни причини около 900 г. пр.н.е. Една от хипотезите е, че цивилизацията им е унищожена от голямо засушаване и промени в климата.