Осъвременяването на пенсиите може да е по-малко от обявеното
/ брой: 87
Осъвременяването на пенсиите от 1 юли може да бъде с 10, а не с 11%, както е заложено в бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за тази година. Причината е в отчетената официално по-ниска инфлация от прогнозните разчети. Предложението е в проект на решение на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт, а заседанието е насрочено за 14 май.
Както е известно, на 1 юли по закон се осъвременяват пенсиите, отпуснати до 31 декември на предходната година по "швейцарското правило", според което се взема предвид увеличение с 50% от ръста на инфлацията и 50% от ръста на средния осигурителен доход.
В бюджета на ДОО за 2024 г. бе заложено (по данни от макроикономическата есенна прогноза на МФ по тази формула) ръстът на пенсиите да бъде с 11%, като в бюджета бяха предвидени над 1,1 млрд. лева. Изчисленията са правени при допускане за нарастване на средния осигурителен доход за м.г. от 12,9% и средногодишен хармонизиран индекс на потребителските цени от 9,1%. От НОИ обаче посочват, че вече са ясни отчетените параметри, които са по-ниски от прогнозните и за двата показателя и са съответно 11,3% и 8,6%. Така по формулата на швейцарското правило пенсиите трябва да се повишат с 10%.
Няма риск за предвиденото увеличение на пенсиите от 1 юли по така нареченото швейцарско правило заради изплащането на великденски добавки, увери служебният социален министър Ивайло Иванов преди месец, когато пое поста. При обсъждането на великденските добавки от БСП предложиха диференциране на тези пари, като за хората с пенсия до линията на бедност сумата да е 100 лева, а за останалите - 50 лева, но мнозинството го отхвърли.