Знание
Американци летят към Марс през 2033 г.
Спецгрупа форсира всичко, свързано с колонизацията на Червената планета
/ брой: 51
НАСА създаде специален научен екип, който ще отговаря за всички дейности, свързани с бъдещия полет (вероятно през 2033) и заселването на американски астронавти на Марс. Това съобщи на пресконференция нейният ръководител проф. Чарлз Бъркет. Той представи на журналистите 5 жени и 7 мъже - новия набор мераклии да живеят на Червената планета. "Кандидатите бяха 18 353 - рекорден брой, досега не е имало толкова голям интерес", заяви проф. Бъркет. Условията за кандидатстване са: граждани на САЩ поне с бакалавърска степен в областта на инженерството, биологията, медицината, компютрите, математиката и физиката, а така също и военни пилоти поне с 1000 летателни часа. Щастливците, които ще се подготвят 5-6 години и задължително ще изучават руски език, са избрани от 53-ма финалисти. Първото им изпитание в Извънземието ще е на Международната космическа станция.
НАСА подготвя - но тайно! - още един кандидат-астронавт - Алиса Карсън. Защо тайно? Ами защото правилникът изисква "учениците" да са навършили 18 години, а девойката е на 17. Алиса е невероятна, не отстъпва по нищо на останалите, а в някои отношения е по-добра от тях. Владее перфектно френски, руски и испански, много добре се справя с китайския и турския. Физиката е любимият й предмет (нищо чудно - баща й е астрофизик), свири на китара и знае наизуст почти всички стихотворения на Пушкин в оригинал.
По думите на проф. Бъркет специалисти от института по география и науките за Земята "МакМастър" и НАСА се занимават с научните, логистичните, оперативните и комуникационните предизвикателства пред бъдещите заселници на Червената планета. Засега не е ясно например как ще се провеждат експериментите в суровите и опасни условия, как ще се транслира спешната информация към наземния център - в някои случаи тя ще закъснява с 20 минути, а това е много.
Учените проверяват условията за живот на Марс според няколко сценария, включващи изследвания в местността "Лунни кратери" в щата Айдахо и в националния парк "Хаваи волканос" на Хаваите. Тези райони са богати на дребнозърнести базалтови скали, характерни за релефа на съседната планета.
На пресконференцията бе представена астробиоложката Грейс Крейн, чиято главна задача е утилизацията. Целта е да се създаде екологичен кръговрат на отпадните вещества, изхвърляни от човешкия организъм. Т.е. да се измисли начин за превръщането на урината и екскрементите в тор.
Преди време US сондата "Марс Одисей" предаде на наземните станции прелюбопитни фотографии. Проучвайки ги, учените се втрещиха, виждайки 7 области с особен температурен режим и във всяка от тях се наблюдава рязка промяна на ландшафта. Специалистите са категорични: тези релефни аномалии могат да бъдат само пещери и нищо друго. По-внимателният поглед към снимките, извършен с рентгенова апаратура, сочи, че наистина става дума за пещери. Те са наречени Дейна, Клоуи, Уенди, Ани, Аби, Ники и Джийни. Формата им е кръгла, диаметърът - от 100 до 300 м, а дълбочината - 70-80 м.
Изследователите предполагат, че ако на Червената планета съществуват живи организми, те биха се съхранили тъкмо
в пещерите - там навярно има вода, вредната слънчева радиация не може да проникне в тях, пагубните частици от космическия вятър и микрометеоритите - също.
Марс е най-изследваното от човечеството космическо тяло от Слънчевата система, но въпреки това остава голяма загадка. Пълна мистерия например е Сфинксът - релефно образувание, напомнящо женско лице. Това е струпване на скали, чиито очертания са причудлива комбинация от светлини и сенки, смятат някои астрофизици. Други са на противоположното мнение: както и да изчисляваме, каквито и компютърни симулации да правим, не успяваме да моделираме нищо подобно на Сфинкса, той вероятно е изкуствено образувание.
На 7 км от гигантската марсианска пластика са разположени 11 пирамиди, най-голямата от които е 10 пъти по-висока от Хеопсовата. Според повечето учени те не може да са резултат от вулканична активност - формата им е прекалено правилна. Установено е, че около тях има странни линии и кръгла площадка с диаметър 1,28 км. Астрофизиците спорят за предназначението на площадката. Мненията са много, някои са на границата между науката и фантасмагориите.
По всяка вероятност първите заселници на Марс ще изследват пещерите, пирамидите и Сфинкса. Но за това се говори само под сурдинка. Засега.