Датата
/ брой: 66
Световен ден на водата. Отбелязва се с цел привличане на вниманието към проблемите на над 1 милиард души по света, които нямат достъп до чиста и безопасна питейна вода. Денят се чества от 1993 г., след като година по-рано Генералната асамблея на ООН приема резолюция. Предложението за Световния ден на водата е на Конференцията за околната среда и развитието (UNCED), проведена през 1992 г. в Рио де Жанейро, Бразилия.
Празник на Велико Търново. Чества се по повод победата на цар Иван Асен II над епирския деспот Теодор Комнин край Клокотница на 9 март 1230 г. - в деня на църковния празник Свети 40 мъченици (по стар стил). Официалният празник на Велико Търново съвпада с настъпващата пролет и обикновено е съпроводен с богата културна и забавна програма.
Празник на Угърчин. Градът е разположен в северните склонове на Стара планина, по долината на р. Каменица. Обитаван в миналото от траки и славяни, той е преживял несгодите на чуждото владичество по нашите земи. За първи път името Угърчин се споменава в османски документ от 1605 г. Обявен е за град през 1969 г.
1832 - умира Йохан Волфганг фон Гьоте, немски поет, писател, хуманист, философ (р. 1749 г.). Първите произведения, които пише, му спечелват приятелството на ваймарския херцог Карл Август. Кралят го назначава за свой съветник, а по-късно - за свой министър. Гьоте е дългогодишен приятел на Шилер. Творчеството му съчетава чистотата и елегантността на стила с богатото въображение. Автор е на "Фауст", "Страданията на младия Вертер" и др. Учен естественик - пише "Теория за цветовете", "Метаморфозата на растенията", "Оптика" и др.
1879 - София е обявена за столица. Предложението е на проф. Марин Дринов, а депутатите от Учредителното събрание единодушно го гласуват. София посреща избирането си за главен град на Княжеството с 11 694 жители, две училища, 10 хана, 120 дюкяна и 3306 къщи. Гербът на София, който и до днес е на знамето на града, е създаден по случай участието на България в Световното изложение в Париж. На 29 март 1900 г. Софийското градско общинско управление приема проекта на художника Харалампи Тачев, а на 24 април с.г. той е утвърден с указ на княз Фердинанд. Единадесет години по-късно - през 1911 г., е добавен и девизът на града - "Расте, но не старее".
1895 - братя Люмиер осъществяват първата прожекция на филм. Двамата са считани за основоположници на киното и едни от първите сценаристи, режисьори и оператори. Първият им филм се нарича "Работници напускат фабриката Люмиер в края на работното време". Той трае 46 секунди. Направен е с апарат, наречен кинематограф, патентован година по-рано. През 1907-а братята заснемат първия си цветен филм. Организират и първата платена публична прожекция на 18 декември 1895 г. в сутерена на парижкото "Гранд Кафе".
1945 - създадена е Арабската лига. Учредителки са Египет, Сирия, Ливан, Йордания, Ирак, Саудитска Арабия и Йемен. Уставът й забранява на всяка от страните-членки да използва сила срещу други членки - правило, което е пренебрегнато по време на войната в Персийския залив през 1990-1991 г. В момента в организацията членуват 22 държави от два континента - Африка и Азия, с площ приблизително 14 млн. кв.км и население над 350 млн. души. Седалището на Арабската лига е в Кайро, Египет.