Датата
/ брой: 59
Ден на числото Пи (3,14). Числото Пи е отношенито между периметър на дадена окръжност и нейния диаметър. Открито е от древните вавилонци и е използвано при строителството на Вавилонската кула. През 3 век пр.н.е. Архимед разработва нови методи за изчисление на знака след десетичната запетая, с което поставя началото на математическо предизвикателство, което продължава и до днес. Възможно е тази математическа константа да лежи в основата и на строителството на легендарния храм на цар Соломон. На този ден в САЩ се организира по традиция състезание по запомнянето на числото Пи. Световният рекорд за това принадлежи на китаеца Чао Лу, студент по химия. Той е възпроизвел 67 890 цифри за 24 часа през 2005 г.
Световен ден на съня. Отбелязва се от 2002 г. по инициатива на Световната асоциация за профилактика на съня, на Световния фонд за психично здраве и на Световната здравна организация. Според учените жените спят по 9 часа и 7 минути, а мъжете - минутка повече. Рекордьор по продължителност на съня е лъвът - спи по над 19 часа. Не падат по-долу и котките - спят по около 14 часа, предимно през деня.
1879 - ражда се Алберт Айнщайн, германски физик (умира 1955 г.). Баща на теорията на относителността. През 1921 г. получава Нобелова награда за приноса си към теоретичната физика и откриването на закона за фотоелектричния ефект. През 30-те години на ХХ в. се обявява срещу фашизма, а през 40-те - срещу използването на ядрено оръжие. Един от инициаторите за създаването на държавата Израел. През 1999 г. американското сп. "Тайм" го провъзгласява за "Личност на века". Името му е синоним на висок интелект, гениалност, а лицето му е едно от най-разпознаваните по света.
1883 - умира Карл Маркс, германски философ и идеолог (р. 1818 г.). Създател на диалектическия и историческия материализъм. Според него пролетариатът като най-многобройна класа, лишена от собственост върху производствените средства, е единствено достойната и способна да управлява обществото класа. Основното му икономическо произведение е "Капиталът" (I т. - 1867 г., II и III т. - 1884 г., под редакция на Фридрих Енгелс).
1934 - в Пловдив се ражда Крикор Азарян, режисьор (умира 2009 г.). Дълги години е преподавател в НАТФИЗ, професор, и режисьор в ТБА. Незабравими остават спектаклите му по Йордан Радичков, Шекспир, Гогол, Иван Радоев, Боян Папазов и др. Реализирал около 100 постановки. Режисьор на игралния филм "Всички и никой". Носител на десетки награди. През 2004-а получава почетен "Аскеер" и Орден за вярна служба на театъра.
1937 - ражда се Надка Караджова, народна певица (умира 2011 г.). Изпълнителка на песенен фолклор от Пазарджишкия край. В продължение на 40 години пее в Държавния ансамбъл с диригент Филип Кутев. Участва в хоровете "Космически гласове" и "Големите гласове на България". Основателка на квартет "Славей", с който има множество концерти в България и по света. Записва над 300 солови народни песни, прави стотици записи, издава 27 албума. Удостоена с много ордени, медали и награди.
1962 - в Казанлък се ражда Цветанка Христова, лекоатлетка (умира 2008 г.). Състезателка по хвърляне на диск. Първият й значим успех е през 1982 г., когато става европейска шампионка. През 1991 г. печели световната титла от първенството на планетата в Токио. На олимпиадите в Сеул (1988) и Барселона (1992) печели съответно бронзов и сребърен медал.