Датата
/ брой: 53
322 г. пр.н.е. - умира Аристотел, древногръцки философ (р. 384 пр.н.е.). Основава в Атина философската школа "Ликейон". Създател на логиката, която разглежда като средство за познание. Развива геоцентрични космологични схващания. Определя нравствените добродетели като среда между крайностите. Разглежда изкуството като особен вид познание, основано върху подражанието. Сред основните му съчинения са "За душата", "Етика", "Политика", "Риторика", "Поетика" и др.
321 - неделята е обявена за почивен ден. Римският император Константин I сложил ред в употребата на седмицата, защото множеството начини за това се превръщало все повече в проблем във връзка с религиозните вярвания. Той установил неделята като ден за религиозни ритуали и почивка за всички групи. В някои държави като например Иран почивен ден е само петък, а седмицата започва в събота. Други мюсюлмански държави почиват в четвъртък и петък. В редица западни култури неделя се смята за първи ден от седмицата, независимо от факта, че е почивен ден.
1274 - умира Тома Аквински, монах доминиканец и философ (р. 1225 г.). Смятан от католиците за един от най-великите теолози в историята и за един от 33-мата учители на църквата. Автор на около 80 труда. Изучава предимно право и правосъдие, счита монархията за най-добрата форма на управление. Според него човекът "в своето съществуване, в своята власт и в своето притежание трябва да се ръководи от Бога", а не от политическото общество, тъй като неговата духовна власт е поверена на един-единствен владетел - Христос.
1876 - Александър Бел патентова телефона. Три дни по-късно в Бостън, САЩ, американският учен от шотландски произход провежда първия телефонен разговор с помощника си Томас Уотсън, който е в съседната стая. Първата телефонна връзка в България е осъществена в днешния гр. Пордим. През 1877-а по време на Руско-турската война при обсадата на Плевен се свързват крал Карол I от щаба на румънската армия и княз Николай Николаевич от щаба на руската армия.
1893 - в Пазарджик се ражда Райко Алексиев, публицист, карикатурист (убит 1944 г.). Известен с псевдонима Фра Дяволо. Неколкократен председател на Съюза на дружествата на художниците. Основател, главен редактор и списувач на сатиричния в. "Щурец" (1932-1944). Автор на няколко сборника с хумористични разкази и фейлетони. През 1945 г. е осъден посмъртно заради "антисъветска" и "прогерманска" пропаганда от Народния съд. През 1989 г. е реабилитиран.
1966 - Франция обявява намерението си да напусне НАТО. Седемгодишната борба на президента Шарл дьо Гол (на снимката) с чуждото военно присъствие бележи кулминация. Републиката излиза от военната организация на пакта. В официална нота правителството обявява евакуацията на 29 бази с 33 000 души личен състав от територията на страната, както и преместването на централата на НАТО от Париж в Брюксел. Страната учредителка на пакта става отново негов пълноправен член през 2009 г.
1999 - умира Стенли Кубрик, американски сценарист, режисьор и продуцент (р. 1928 г.). Работи като фотожурналист в сп. "Лук". Автор на документални филми, но световна известност му донася антивоенната сага "Пътеки на славата" (1957). Водеща тема в творбите му е насилието на обществото над отделния индивид. От 1962-ра работи във Великобритания, където се снимат неговите филми "Спартак", "Д-р Стрейнджлъв, или как се научих да не се безпокоя и обикнах атомната бомба", "Пълно бойно снаряжение", "Широко затворени очи" и др.