Датата
/ брой: 47
1836 - Самюъл Колт получава патент за "въртящо се оръжие". През 1830-а американският оръжеен конструктор прави прототип на револвер с отворен скелет и въртящ се барабан. Оръжието се зареждало отделно: барутът и куршумът - откъм цевта, а гилзата - откъм тила. По-късно регистрира американски и британски патент на известното с фамилията му оръжие "Колт". След това прави промени, които снижават стойността на револвера до 25 долара (при 200 долара цена на стария модел). До смъртта му основаната от него фирма произвежда около 325 хил. револвера. Тя продължава да произвежда оръжие и сега, в т.ч. пистолети, револвери, карабини и автомати.
1841 - ражда се Пиер-Огюст Реноар, френски художник, скулптор и график (умира 1919 г.). Един от основоположниците на импресионизма наред с Клод Моне, Пол Сезан и Алфред Сисле. През 1860 г. става копировач в Лувъра. Преди да започне да учи изобразително изкуство, работи на още няколко места, където рисува украси на ветрила и религиозни сцени върху плат. Първата си картина излага през 1864 - "Танцуващата Есмералда". Признание получава десет години по-късно, след първата изложба на импресионистите.
1842 - ражда се Карл Май, германски писател (умира 1912 г.). Известен като автор на десетки романи за индианци. Неговите най-известни герои са Винету и Поразяващата ръка (Олд Шетърхенд). Използва книгите си, за да споделя разбирането си за християнството като религия на доброто. Автор на над 80 тома с романи, разкази и стихове, между които "Винету", "Съкровището в сребърното езеро", "Капитан Кайман", "Олд Шетърхенд" и др. Често описва събитията от първо лице единствено число и така мнозина си мислят, че самият Карл Май е Поразяващата ръка.
1905 - в България е регистриран първият картел. Това е тютюнофабрикантско дружество "Свети Никола", в което влизат 40 от общо 58 тютюневи фабрики. На същата дата през 1947 г. у нас е въведен държавен монопол върху производството и търговията с тютюневи изделия.
1973 - умира Димитър Пешев, политик и юрист (р. 1894 г.). Известен със своята роля за спасяването на българските евреи. През 1943 г. инициира остро протестно писмо до министър-председателя Богдан Филов против депортацията на 50 хил. евреи в лагерите на смъртта в Полша. Заради това е свален от поста подпредседател на НС, но депортацията е осуетена. Осъден е от Народния съд на 15 г. затвор и конфискация на имуществото, но е освободен след застъпничеството на влиятелни евреи. През 1996 г. присъдата му е отменена от Върховния съд. Пешев е почетен гражданин на Израел, посмъртно получава орден "Стара планина". Почетен гражданин на родния си град Кюстендил.
1991 - край на Варшавския договор. Политическият консултативен комитет на организацията решава военните структури на пакта да се разпуснат до 31 март с.г. Варшавският договор е създаден с цел противопоставяне на приемания като заплаха съюз НАТО. Сключен е на 14 май 1955 г. във Варшава между Албания, България, ГДР, Полша, Румъния, СССР, Унгария и Чехословакия за срок от 20 години. След този период се предвижда възможността да бъде продължен автоматично за още 10 години.
1992 - взето е решение за разрушаване на мавзолея на Георги Димитров. За това гласува общинският съвет в София. След като на 17 юли 1990 г. МС взема решение за изваждане на тленните останки на Георги Димитров от мавзолея и тяхното погребване, съдбата на сградата "виси" девет години. Разрушаването на мавзолея започва на 21 август 1999 г. под ръководството на тогавашния вицепремиер Евгений Бакърджиев. Първият взрив е в 14,37 ч., а последните отломки са извозени в късния следобед на 27 август. Разрушаването отнема 7 дни - повече, отколкото е било необходимо за построяването му.