БСП: Здравните бюджети са без адекватни политики
Един от големите проблеми, който би трябвало приоритетно да се решава, е свързан със спешната помощ, заяви Георги Гьоков
/ брой: 130
Аида Паникян
Вече говорим не за демографска криза, а за демографска катастрофа, а някакви адекватни политики, които да смекчават този проблем, не виждаме нито в бюджета на НЗОК, нито на МЗ. Това каза по време на обсъждането на здравните бюджети на последното заседание на парламентарната комисия по здравеопазване Георги Гьоков от БСП. Обсъждането на бюджета на НЗОК бе включена като извънредна точка на заседанието.
В бюджета на МЗ в това направление се отбелязва известно увеличение на средствата за инвитро процедурите, но това не решава кардинално основния проблем, категорични са социалистите. На второ място те отбелязват липсата на политики в областта на профилактиката и подчертават намаляването на средствата в бюджета на МЗ в тази сфера. За нея са предвидени 88 млн. лв. по-малко в сравнение с предишния предложен проект на служебното правителство, каза Гьоков. Тъй като изказването му визира двата бюджета (на МЗ и на НЗОК), той подчерта, че третият голям проблем, който би трябвало приоритетно да се решава, е свързан със спешната помощ. От близо 10 години се разчита на проекта, финансиран с европари (общо 163 897 815 лв.), които бяха гордостта на кабинета "Борисов-2" и тогавашния здравен министър Петър Москов. Проектът по Оперативната програма "Региони в растеж" обаче приключва на 23 декември т.г.
"Вече е ясно, че въпросният Проект за модернизация на спешната помощ в страната е провален и вероятно ще се наложи да се връщат половината от евросредства по него, така че той ще трябва да се завърши с пари от бюджета. По изчисления на МЗ става дума за 85 млн. лева по проекта, или половината от цялата сума", припомни Гьоков и каза, че в бюджета на МЗ тези пари не се виждат. Според него осигуряването на въздушна спешна помощ е в пълен безпорядък. Не е ясно и какво ще се случи, когато трябва да започне плащането на необходимите около 150 милиона лева за доставката и пускането в действие на предвидените 6 хеликоптера също не е ясно.
По думите на депутата проектобюджетът на НЗОК 2023 г. не предлага решения и не провежда реформа в здравеопазването. "Въпреки че заложеното увеличение на разходите за персонал е с малко над 12 млн. лв. спрямо 2022 г., е ясно, че по-голяма част от него е за обезпечаване на заплатите, каквито са били през 2022 г., допълнителните средства са едва 5,9 млн. лв., което е под 9% ръст на разходите за труд", каза още Гьоков.
Без промяна е общата рамка на проектобюджета на НЗОК за 2023 г., в сравнение с проекта отпреди два месеца на служебното правителство. Все пак, бюджетът на НЗОК бе приет на първо четене в комисията с 10 гласа "за" и 8 "въздържал се".