Алманах "Света гора" стигна до буквата "М"
Новият двоен брой от 550 страници обединява 2014 и 2015 г.
/ брой: 15
Най-сетне излезе новият, тринадесети брой на ежегодния алманах за литература, наука и изкуство "Света гора". Поради финансови трудности той обедини годините 2014 и 2015, затова и обемът му сега е внушителен - цели 550 страници! Отпечатан е от издателство "Фабер" - Велико Търново, където е и неговата редакция, ръководена от писателя и литературния критик проф. Сава Василев, който с големи усилия и всеотдайност се бори за оцеляването на изданието при това във време, когато държавата нехае за културата. Алманахът е посветен на 830-годишнината от въстанието на Петър и Асен и възобновяването на българската държава. Другият акцент е поколението писатели, свързано с ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" от края на 70-те и 80-те г. на ХХ век.
Много са авторите и е трудно да се изброят. С нови стихове се представят Пламен Павлов, Йордан Атанасов, Първолета Маджарска, Крум Филипов, Стефан Жечев, Николай Милчев, Юрий Лулчев, Светлана Рашкова. За първи път можем да прочетем стихове от Франсис Скот Фицджералд в отличния превод на Константин Байрактаров, на голямата полска поетеса Вислава Шимборска, пресътворени майсторски на български от Маргрета Григорова, а също и интересна проза от нейната сънародничка Хана Крал, представена от студенти полонисти от Софийския университет. Неуморният преводач на литературите от бивша Югославия Ганчо Савов и този път ни изненадва, представяйки за първи път силно белетристично перо - Жарко Миленич от Босна и Херцеговина, с чудесната му повест "Леон, ученика на вълшебника".
Богатият белетристичен раздел ни среща за първи път с младите автори белетристи Денис Нуф ("Изборът на Хемингуей") и дванадесетокласничката в Езиковата гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" Анастасия Стоева ("Храбрият оловен войник"). Малко са литературните издания у нас, които печатат драматургия, за нея просто трудно се намира място. "Света гора" и този път предлага оригинален текст за сцената - актуалната и майсторски изградена комедия на Иглика Пеева "Среднощен експрес". В рубриката "Сцена" пишещият тези редове представя хореографа Анастас Петров (1899-1978) - "Бащата на българския балет", и един от най-големите български диригенти Руслан Райчев (1919-2006).
По традиция и този брой предлага анализи, критически статии, литературен архив, анотации и отзиви за книги, излизали през последните две години, и дебютни произведения. Можем да прочетем доста интересни и непознати страници за личности като Хосе Санча, Борис Шивачев, Асен Разцветников. Брой "М" пуска и две приложения. Едното е стихосбирката на Юрий Лучев "Немам думи, истина ви казвам" и второто - мултимедиен диск, който съдържа произведения от няколко области на изкуството.
Алманахът за литература, наука и изкуство "Света гора" излиза от 1997 г. като издание на Сдружението на литературните дейци "Света гора" - В. Търново, а от 2009 г. е издание на органа на Националното общество за литература и изкуства "Формула 6". Интересно е, че номерирането на броевете става чрез буквите на българската азбука, като според издателската концепция последният брой трябва да бъде означен с буква "Я".