11 Ноември 2024понеделник10:38 ч.

ВРЕМЕТО:

В понеделник над Северна и Източна България ще преобладава облачно време, на места с валежи, главно от дъжд, докато над Югозападната ще има повече слънце. Във вторник облачността ще се разкъсва и намалява, а валежите постепенно ще спират, но в сряда на места отново ще превали, главно в западната половина от страната. В понеделник над Северна и Източна България ще преобладава облачно време, на места с валежи, главно от дъжд, докато над Югозападната ще има повече слънце. Във вторник облачността ще се разкъсва и намалява, а валежите постепенно ще спират, но в сряда на места отново ще превали, главно в западната половина от страната.

За тоталитаризмите

/ брой: 164

автор:Първан Симеонов

visibility 3753

Първан Симеонов


Едно увлечение по тоталитаризма не бива да се бори с увлечения по друг тоталитаризъм. Простете, но видях такива симптоми наскоро у нас. Тотаритаризмите се преборват с музей (ако не буквален, то поне с памет и великодушие, когато е уместно). Точно в такива случаи, когато едно зло се промъква в борбата с друго зло и ни се налага отказ от различни гледни точки, вежливи покани към дадено население да напусне дадена страна, ако не издържи изпит и т.н., се сещам за онази фраза "Хора (обичах ви), бдете!". Тази фраза показва колко близко е злото и колко крехко нещо е свободата. 

После, големите тоталитарни разкази от миналия век в крайна сметка се оказаха идеологически продължения на националистически, дори имперски политики. Големият либерален разказ нерядко показва сходни характеристики, уви. Затова никога не бива да се забравя колко важно нещо е националното, силата, авторитета, целта. За да не бъдем наивни пионки. Националната държава едва ли е най-доброто, но засега другото са само мечти.  

Тоталитаризмите не бива да се приравняват - колкото и удобно да е - помежду си, както и със самите идеи, които стоят зад тях. Някои от тези идеи са човеколюбиви, други - налудни. Реализацията им е друга тема. Разбира се, когато дойде ред за "революционното насилие", историята съди дали става дума за борба или за репресия. Например, какво беше френската революция, кои бяха жертви и кои - палачи? Давам прост пример.

Пиша максимално абстрактно - за да се различавам от повсеместния напоследък буквализъм. А и за да напомня, че друг тон е възможен все още. И пиша тези три банални неща, просто за да съм сигурен, че съм ги напомнил. Понеже наблюдавам някакво сериозно полудяване наоколо.  

Памет и чест за жертвите на политическа репресия! Памет и чест на борците срещу репресии!

Фейсбук

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 2843

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 2758

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1714

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 2552

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 2734

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 2839

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 2901

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 3041

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 2531

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 2562

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 2615

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 2207

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ