11 Ноември 2024понеделник16:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Мнение

От "Ледения" до "Впрегатния"

Скромен принос към периодизацията на БНТ

/ брой: 118

автор:Константин Иванов

visibility 3534

С типичната за възрастта ми бъбривост, разказах вчера на приятел и колега шеговитата периодизация на БНТ, направена преди десетилетия от находчиви шегаджии, нагаждащи я към характерни особености на съответния неин ръководител. И написах моя добавка отпреди няколко години. Припомням част от публикуваното тогава в ДУМА, добило неочаквана актуалност.

Първата ръководителка на единствената тогава БНТ е дъщерята на Гео Милев - Леда. Тогава, както и сега впрочем, няма мърдане от правилната партийна линия на БКП (сега партията ръководителка се казва май другояче). Поради което, съвсем естествено, периодът е наречен "ЛЕДЕНИЯ". 

Следващият шеф на БНТ е Васил Баев. Със съпругата му Вела бяхме състуденти в "Българска филология", та претендирам, че съм осведомен. Баев беше принуден да се съобразява с много фактори, правила и капризи на висшестоящи, създаваше впечатление за неуверен, плах ръководител, който се оглежда непрестанно да не попадне на нечия мушка, поради което периодът беше таречен "ЗАЮБАЕВИЯТ".

Дойде времето на златния период, когато надареният непукист (не само защото беше зет на Тодор Живков) Иван Славков оглави БНТ. Тя се разкрепости, стана привлекателна и интересна. Това беше нейният "СЛАВЕН" период.

После телевизията я оглави Стефан Тихчев, мой добър приятел и талантлив журналист. Изключително скромен, никакво големеене заради високия пост, телевизията спечели откъм професионализация. Когато го посещавах в кабинета му (по онова време бях директор на "Предавания за чужбина" на БНР, което беше под една шапка с БНТ в Комитета за радио и телевизия), не бях сигурен дали е зад бюрото си, върху което се издигаха планини от папки. Злоупотребяваха с неговата доброта, всеки се хвалеше или жалваше направо на председателя на комитета. Стефан говореше тихичко, нямаше никакви началнически маниери. И периодът справедливо бе наречен "ТИХИЯТ".

Наследи го Лалю Димитров, също колега, талантлив вестникар. И реалист, на всичкото отгоре. Та, по разни съвещания, конгреси и други форуми, които изобилстваха тогава, той развиваше тезата, че настъпва време, когато "по покривите на сградите ще се появят телевизионни "чинии", хората ще могат да избират какво да гледат, следователно националната телевизия трябва да стане конкурентоспособна, да се освободи от съществуващата закостенялост. Е, да, ама това звучеше богохулствено в ушите на Милко Балев и други ръководни партийни величия и Лалю не изкара и година начело. Защото много говорел, та периодът беше наречен "ЛАЛАДЖИЙСКИ".

Дойде демокрацията, начело на БНТ застана моят приятел Асен Агов, запомнен главно с крилатата фраза, че "телевизията върви след победителите" и въвел обръщението "дами и господа". Май периодизацията го пропусна. Така стигнахме до нашите сериозни времена, когато творчеството нещо не се котира. Опитах се да наруша "мейнстрийма" (така се казва на чист новобългарски) и намерих повод да се позаблявам с реакцията на БНТ по повод една позорна проява на невъзпитаност: на някакво тържество - дали не беше на поредното честване на годишнината от обесването на Левски пред паметника му, слово произнесе тогавашният президент Плевнелиев. То бе изпратено с освирквания и дюдюкания, които се чуваха в репортажа на БиТиВи. Но не и в репортажа на БНТ, редакторите ги бяха орязали, вероятно не по свое хрумване. Та условно, в духа на старата традиция, нарекох периода "ВЕРНИЯ", на името на тогавашната шефка Вяра Анкова. Подтекстът е "Верни на партията и правителството", какъвто лозунг сме наследили от речника на едни уж отречени времена. После дойде Коко Каменаров, какво по-логично да се нарече "КАМЕНОДЕЛСКИЯТ" - неудобното за "триъгълника на властта" се дялкаше безмилостно. 

И ето ти сега Кошлуков начело на националната телевизия. В името му е залегнала турската дума "кошлук", която в превод означава "впряг, място, свързано с впрягането на добитък". Та, сигурно няма да е неубедително да наречем периода "ВПРЕГАТНИЯ" - всички сили, впрегнати във величаене на безспорния Вожд на България, Европа и целия свят.

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 487

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 431

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 701

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 350

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 367

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 341

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ