11 Ноември 2024понеделник16:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Окончателно решение за 7 блок в "Козлодуй" - след ясна цена на тока

/ брой: 119

автор:Дума

visibility 5911

Окончателно инвестиционно решение за строителството на VII и VIII блок на АЕЦ “Козлодуй” ще има, след като са ясни инвестиционните и оперативните разходи, цената на финансирането, както и цената на електроенергията от тях. А това се очаква да стане през август 2025 г.
"Научили сме си грешките от проекта “Белене”, за който така и нямаше осигурено финансиране", заяви Петьо Иванов, изпълнителен директор на проектната компания “АЕЦ Козлодуй - Нови мощности”.
Първият етап вече е изминат. Избрана е технологията АР1000 на американската компания “Уестингхаус”, както и строителят - южнокорейската “Хюндай”. И двете – с решение на парламента.
Приет и публикуван в “Държавен вестник” е конкретен график за развитието на проекта, който се изпълнява в срок. “Хюндай” и “Уестингхаус” преговарят за създаване на консорциум за изграждане на двата блока.
С този консорциум “АЕЦ Козлодуй - Нови мощности” преговаря за сключване на договор за инженерингови дейности, което по график трябва да е факт до края на юли 2024 г. Към момента “Уестингхаус” са приключили дейностите по договора за FEED, или за базово проектиране.
“Преди да се сключи договорът за инженеринг, строителство и доставки (ИДС), трябва да се развие още степента на проектиране, инженерингови дейности, за да може в етапа на ИДС контракт да имаме възможност да получим фиксирана цена, срокове за строителството, и достатъчно доставки, които да позволят на проектната компания да застане пред Агенцията за ядрено регулиране и да стартира дейността по междинен отчет за анализ на безопасността”, коментира Иванов.
В общественото пространство се носят информации, че двата блока ще струват над 30 млрд. евро. Коренът на тези слухове е в стойността на изграждането на 3-и и 4-и блок с технология АР 1000 в АЕЦ "Вогъл" в САЩ, което продължи десетилетия и доведе до оскъпяване на проектите.
"Некоректно е да се прави тази пряка връзка. Положителното за нас е, че “Уестингхаус” предлагат проект, който вече е минал през детските болежки. Има референтна централа в САЩ, която работи с това оборудване, има 4 енергоблока в Китай, които работят с АР 1000. Бюджетът, който предвиждаме, изобщо не е близко до спекулациите”, казва Иванов и препраща и към доклада на БАН за АЕЦ “Белене”, в който беше лансирана цена за мегаватчас от около 80 евро.
Колко ще струват двата блока и електроенергията им, ще стане ясно преди вземане на инвестиционното решение, когато ще е структурирано и финансирането.

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 487

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 431

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 701

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 350

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 367

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 341

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ