12 Ноември 2024вторник01:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Всеки десети родител отказва задължителна ваксина

Според проучване на УНИЦЕФ българите се страхуват от странични ефекти

/ брой: 78

автор:Дума

visibility 2918

В България повече от половината родители на деца от 0 до 4 години подкрепят задължителната имунизация и дори допълнителни ваксини. Това показват резултатите от национално представително проучване за нагласите към Националния имунизационен календар за 2023 г. Проучването е проведено от социологическа агенция "Глобал Метрикс" по инициатива на Министерството на здравеопазването и УНИЦЕФ)сред 1002 родители на деца до 4-годишна възраст и 350 общопрактикуващи лекари с деца в практиката си.
Изследването показва още, че към момента около 9% от родителите на деца на възраст от 0 до 4 г. не са поставили всички задължителни ваксини на децата си. Тази тенденция е по-слаба, когато става въпрос за друго, по-голямо дете в семейството. В изследваната съвкупност при родителите, които имат и друго дете, на възраст над 4 г., делът на неваксинираните деца е около 4%.
Според изследването има тенденция към нарастване на дела на родителите, които по собствено решение отказват задължителната имунизация на децата си. Голяма част от родителите са взели решение да спрат изпълнението на задължителния ваксинационен календар след поставянето на определена ваксина (32,2%).
Над 77% от родителите определят лекарите като основен източник на информация по въпросите на ваксините. От УНИЦЕФ отбелязват, че родителите, които съзнателно не ваксинират децата си, не осъзнават, че ваксините предотвратяват поява или разрастване на епидемии и че предотвратяват тежки заболявания. Половината от тях биха променили решението си, ако децата им не бъдат допуснати до образователна институция.
Според общопрактикуващите лекари, участвали в проучването, основните причини, които родителите изтъкват за решението си да не ваксинират децата си, е притеснението, че ваксините причиняват аутизъм (18,4%), други странични ефекти (15,8%) и от вредни съставки в съдържанието им (14,5%).
По данни на УНИЦЕФ през последните три години повече от 1,8 милиона деца в Европейския регион на Световната здравна организация (СЗО) са пропуснали да се ваксинират срещу морбили. Последицата от това е 60-кратно увеличение на броя на случаите на морбили през 2023 г. спрямо 2022 г., включително в някои от съседните на България държави, което прави страната уязвима към странични ефекти от миграцията.

Вестник ДУМА фейсбук - прочети, харесай, сподели, последвай!

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ