10 Октомври 2024четвъртък02:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Традициите не са това, което са

/ брой: 239

автор:Наталия Гергова

visibility 1537

Швейцарската традиция за опазване на банковата тайна превърна тази страна в най-голямата офшорна зона в света с активи от около 2 трилиона долара. Заради тази традиция швейцарските банки държаха 35-40% от световното управление на собствеността и имуществото на частните и юридическите лица. Така беше допреди година, когато Швейцария бе притисната от САЩ да подпише споразумение, че банките й ще предават вътрешна информация на органите в САЩ. Причината - разследване на Щатското министерство на правосъдието, според което 11 швейцарски банки са заподозрени, че са позволили на десетки хиляди богати американци да укриват данъци в тайни банкови сметки с милиарди долари скрити активи.
По ирония на съдбата банковата тайна е узаконена в Швейцария през 1934 г. по време на Голямата депресия. И пада, макар и частично, пак по време на финансова и икономическа криза.
Във вторник пък финансовите министри от ЕС се договориха банковата тайна в страните членки да отпадне през 2017 г. Това щяло да помогне в битката с укриването на данъци, които, според изчисления на Европейската комисия, нанасяли загуби за около 1 трилион евро годишно. Швейцария заяви, че ще свали банковата тайна не по-рано от 2018 година.
Дали обаче този трилион ще влезе в хазните на съответните държави? Надали. Можеше да се случи, ако банковата тайна отпадне едновременно във всички страни по света. Това няма как да стане. Ерго, хазните да забравят за трилиона. Той ще поеме в други, много и различни посоки.
В класацията по финансова секретност на офшорните зони за 2011 г. Швейцария е на първо място с индекс 1870,2, обаче има 78 точки за секретност. Да, ама Гана, Ботсвана и Дубай имат по 79 точки, Ливан - 82, Бахамите - 83, Белиз и Маршаловите острови - по 90 точки, Малдивите - 92 точки за секретност!
Така че швейцарската традиция няма да умре. Тя ще набъбне, дори в още по-съвършен вид, в офшорните зони на други континенти при други народи.   

Урсула фон дер Лайен на съд за измама с ваксини

автор:Дума

visibility 798

/ брой: 192

Протестиращи в Тирана искат служебен кабинет

автор:Дума

visibility 750

/ брой: 192

Влизаме в сухопътен Шенген?

автор:Дума

visibility 759

/ брой: 192

Палестина преговаря за двамата ни заложници

автор:Юри Михалков

visibility 764

/ брой: 192

Реалност или химера

автор:Евгени Гаврилов

visibility 846

/ брой: 192

Бедните плащат повече за въглеродни емисии

автор:Дума

visibility 764

/ брой: 192

Най-голямата ми радост е да помагам на хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 787

/ брой: 192

БЪЛГАРИЯ или Пеевски?

visibility 806

/ брой: 192

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ