Таван за цените на хляб и горива поиска БСП
Доходите в България да се изравнят с тези в Румъния е постижима цел за кабинета, смятат от левицата
/ брой: 58
Правителството да сложи таван на цените на основните хранителни стоки, хляба и горивата, поиска Коалиция за България вчера. Това е крайна, но наложителна мярка, която да спре драстичното обедняване на българина, обяви от парламентарната трибуна депутатът Ангел Найденов. Левицата предложи с декларация три конкретни стъпки, с които да се намали пропастта между намаляващите доходи на хората и растящите цени.
Освен определяне на пределни цени на хляб, горива и ток БСП поиска реиндексиране на доходите за най-бедните - минимална заплата, пенсия и социални добавки. Вместо грандомански обещания, кабинетът да си постави скромни, но възможни цели, призоваха още социалистите. Според тях възможна цел е българските доходи да се изравнят с тези в Румъния, където цените сега са по-ниски.
В момента това е единствената мярка, която ще бъде възприета от хората, убеден е Найденов. По думите му у нас управляващите водят битка с бедните чрез жестока дясна политика. Той даде пример с данък "колиба", убиването на гаражната търговия и малкия бизнес. Две години социална безчувственост стигат, отсече социалистът.
Бедните се нуждаят от подкрепа, а не от социална репресия, пише още в декларацията на Коалиция за България. Социалистите припомнят и гръмките обещания на ГЕРБ, че за три години българите ще достигнат средноевропейски стандарт на живот. В момента обаче сме на предпоследно място в ЕС, подчертават от БСП. Левите депутати предупредиха, че ситуацията с растящите цени на основни стоки, горива, ток и вода е изключително сериозна. "Огромна част от българите получават намалени заплати, изплащат кредити, гледат семейства, а плащат все повече за продукти от първа необходимост. В държавата се засилват напрежението и протестите, приходите в държавната хазна падат, вместо да се увеличават", коментират социалистите. В същото време правителството непрекъснато се оправдава с пазара в световен мащаб, със ситуацията в арабските страни, с повишеното потребление в Китай и Индия.
"Стигна се дотам, че министър Мирослав Найденов оправда цените с повишаващото се население в световен мащаб. Едва ли това увеличение се е случило в последните месеци, и то за да причини инфлация в България", коментира иронично Ангел Найденов от парламентарната трибуна. Той нарече държанието на земеделския министър "безотговорност и цинизъм", а бездействието на правителството "жестока дясна политика".
Найденов посочи, че в Гърция килограм от най-качествената захар е 1,69 лв., а у нас - поне 2,30 лв. Той отбеляза също, че цените на дизела към 3 март т.г. в 11 страни членки на ЕС, сред които Кипър, Естония, Литва, Латвия, Малта, Румъния, Словакия, Словения, са по-ниски от тези в България. В 20 страни от ЕС има фиксирана минимална работна заплата, като в 16 от тях тя е била увеличена заради кризата и само в четири държави не е променяна, каза още Ангел Найденов.