12 Ноември 2024вторник04:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

От юли ваучерите за храна ще са само електронни

Търговците ще приемат хартиените до изтичането на срока на валидност, изписан върху тях

/ брой: 103

автор:Дума

visibility 3116

Остава по-малко от месец до изтичането на преходния период, в който работещите могат да получават ваучерите си за храна - и на хартия, и в електронен вариант. От 1-ви юли те ще бъдат само електронни.
Главният секретар на Асоциацията на операторите на ваучери за храна в България Таня Обущарова обясни, че търговците ще продължат да приемат хартиените ваучери - до изтичането на срока на валидност, изписан върху тях.
"Хората трябва да са спокойни, че ако на ваучера им пише, че той е валиден до 2025 г., няма опасност да загубят средствата си. При електронните ваучери срокът на валидност е същият, както е и на хартиените ваучери - в срок до една година след издаването. Така че хората трябва да следят тази валидност. Повечето оператори предлагат начини за проверка - най-често на мобилно приложение или по телефона. Първо се харчат, първо се "дърпат" средствата с най-кратка валидност", каза Обущарова.
Над 750 хиляди са ползвателите на популярната социална придобивка, а лицензираните оператори на ваучери са 11. С държавния бюджет се определя годишна квота за издаването им. Освободени от облагане с данък са до 200 лева месечно - за един работещ.
По-рано стана известно, че България е сред страните в ЕС с най-дълга работна седмица. Това показват данни на "Евростат" колко часа седмично работят европейците. При средно за целия ЕС 36,1 часа през 2023 г. най-дълга работна седмица имат Гърция (39,8 часа), Румъния (39,5), Полша (39,3) и България (39). На другия полюс са Холандия - с най-кратката работна седмица (32,2 часа), следвана от Австрия (33,6) и Германия (34).
В статистиката на "Евростат" се включва както работата на пълен, така и на непълен работен ден и засяга общия брой часове, които един човек е прекарал в трудова дейност седмично на основната си заетост. Т.е. включват се всички отработени часове, включително допълнителните, свързани с основната работа, независимо от получените компенсации. В същото време се изключват периодите на отсъствие от работа поради болнични, празници и времето за пътуване до работното място.
По дейности най-дълго се работи в селското, горското и риболовното стопанство (41,5 реални работни часа), минното дело и кариерите (39,1) и строителството (38,9), докато най-кратките работни седмици са регистрирани в домакинството (като работодатели - 26,7 часа), в образованието (31,9) и изкуството, развлеченията и отдиха (33).
В повечето страни от ЕС през 2023 г. самонаетите са работили повече часове на седмица от наетите служители, с някои изключения, като Кипър и Естония, където наетите са се трудили средно повече от работещите за собствена сметка (съответно +5,7 и +4,6 часа повече).

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ