08 Юли 2024понеделник14:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Майките-докторантки - без помощи при раждане

32 хил. лева се видяха проблем за Дянков, гербаджиите гузно се въздържаха

/ брой: 202

автор:Ралица Николова

visibility 1550

Младите жени, решили да родят, докато защитават докторска степен, се оказаха заплаха за бюджета на Дянков. Мнозинството отхвърли вчера идеята в закона категорично да бъде записано, че и майките-докторантки, както останалите редовни студентки, получават еднократна помощ от 2880 лв. при раждане. В Закона за семейните помощи за деца не е записано, че и тези жени имат право на това. Заради това на места се случва помощта да бъде отказана на докторантките с мотива, че в закона не са изрично упоменати. По казуса обаче има тълкуване на Конституционния съд, който е категоричен, че докторантките имат еднакви права с останалите майки-студентки.
Предложението за промяна в закона направи Меглена Плугчиева. Близо час депутатите водеха абсурден спор, защото от ГЕРБ упорито твърдяха, че няма нужда от промяната. Нелепо изчисление на финансовото министерство уплашило Дянков, че бюджетът ще бъде прекалено натоварен, ако трябва да бъдат изплатени тези помощи. Чиновниците обаче вкарали в сметката всички 1059 жени, които в момента са докторантки. Дори и хипотетично те не биха станали майки в една и съща година, репликира Плугчиева. По данни на МТСП през миналата година са родили едва 11 жени по време на докторантура. Става дума за по-малко от 32 000 лв., които, така или иначе, са предвидени в бюджета, но има риск да не се изплатят заради нелеп пропуск в закона, опита се да обясни казуса Плугчиева.
Идеята подкрепиха и сините, и "Атака", и ДПС. Председателят на образователната комисия Огнян Стоичков се обърна към ГЕРБ с думите: "Нищо не коства на държавата тази промяна. След като се е налагало КС да тълкува казуса, значи някъде има пропуск, нека го поправим". Подобен бе и призивът на Драгомир Стойнев, който оглавява социалната комисия в НС: "Топим се, изчезваме като нация. Тези хора са предпочели да се занимават с наука, вместо да напуснат държавата. Какво по-хубаво от това, че тези жени са решили да родят?"
Стана ясно, че просветният министър Сергей Игнатов е прегърнал идеята, но от социалното министерство са предпочели да вземат предвид опасенията на Симеон Дянков. С безумни доводи се опита да оправдае отказа на ГЕРБ депутатката Светлана Ангелова. Тя обясни, че в поднормативен акт вече веднъж било казано, че докторантките и редовните студентки имат еднакви права. "Правите от мухата слон, това е безсмислен дебат", обърна се Ангелова към социалистите. Герберката дори се опита да обвини Плугчиева, че си прави пиар и манипулира общественото мнение.
В крайна сметка предложението на Плугчиева бе отхвърлено и то с повече гласове "въздържал се", отколкото "против". Всички политически сили с изключение на ГЕРБ подкрепиха текста. 13 управляващи бяха "против", а 36 гузно натиснаха бутона "въздържал се".

53% не са чули за промени в Конституцията

автор:Дума

visibility 94

/ брой: 127

Доброволци от Русе откриха „Пътека на авлигата“

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Енергетиците станаха заложници на хаоса във властта

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Предлагат по-висок таван на ваучерите за храна

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 127

Започват проверки на екскурзоводите

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Започва ремонтът на Дунав мост

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Лондон иска рестарт на диалога с ЕС

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 127

Французите гласуваха на втори тур

автор:Дума

visibility 81

/ брой: 127

България и Китай стават все по-близки

автор:Таня Глухчева

visibility 96

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 67

/ брой: 127

Галактически кабинет

автор:Александър Симов

visibility 75

/ брой: 127

Посланията на Орбан в Москва

visibility 72

/ брой: 127

Нов сюжет за "Параграф" 22 "написа" вотът "2 в 1"

автор:Юлия Кулинска

visibility 82

/ брой: 127

Байдън задълбава кризата на „дълбоката държава“

автор:Юри Михалков

visibility 79

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ