07 Септември 2024събота00:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Маратон за пенсия

/ брой: 271

автор:Петра Ташева

visibility 2052

Увеличение за възрастта за пенсия с една година от 1 януари 2012 г. за всички категории труд. Това е "благата" вест от вчерашния ден, след като депутати от управляващата партия ГЕРБ внесоха в парламента предложение за промяна в бюджета на НОИ между първо и второ четене.
Пенсията на българина започна да бяга напред, да му се отдалечава. Ще я стигне ли? И колко време ще я получава?
Въпросът за пенсионирането е много важен. И той особено наболя през нескончаемия преход, защото всички беди и неволи се стовариха върху възрастното поколение. Поколението, което сега е в пенсия, бе нарочено за виновно за икономическите ни неволи. И пенсионерите сега са най-онеправданите. Те са най-ненужното население - бремето на държавата!
А истината е, че пенсионерите са най-заетите хора у нас. Те са и най-нужните, най-полезните в семейството, най-ценени от майките, от внуците. Който няма вкъщи пенсионер, той знае колко му е трудно - и с домакинството, и с децата!
Чудя се на отношението на днешните управници към възрастните. Че нали и те, само след няколко години, ще остареят, ще станат пенсионери! Може ли така да нехаят за съдбата на хората, които са ги отгледали и възпитали, които са им дали образование, оставили са им имущество? В най-развитите страни уважават най-много възрастните хора.
Всяка промяна в законодателството, свързано с пенсионирането, трябва да се обсъжда внимателно, в зависимост от особеностите на държавата. Икономиката на всяка страна е специфична. Както и демографските, и социалните характеристики. Необходим е толерантен срок, в който и индивидът, и работодателят да преценяват възможностите си за съвместна работа. Има професии, в които можеш да останеш цял живот. Но има и такива, които се нуждаят от младост, издръжливост, кондиция. За тях изискваният стаж и възраст трябва да бъдат регламентирани така, че да има взаимна ефективност - и от страна на трудещите се, и за професията. А не всичко да е унифицирано.
Много млади хора сега започват работа на 17-18 г. Ако възрастта за пенсиониране стане 63 години за жените и 65 - за мъжете, представяте ли си какъв трудов стаж ще "навъртят" днешните млади? За някои професии, както например за учителската, това са много и почти непосилни години! Та на такава възраст някои от преподавателите ще започнат да забравят материала, трудно ще се движат. Да не говорим, че тази професия изхабява нервите, психиката на упражняващите я!
Затова нека управлиците ни обмислят добре всички "за" и "против". И да решават с ум и разум въпросите, свързани с пенсионирането.
В нашата държава животът не е лесен. В България сега се старее лесно и много бързо. Трудностите ни се отразяват зле - и на вида, и на здравето. Стресът ни убива. Още по-тежък е животът за трудовата жена, за майката. Затова законите трябва да са хуманни, да пазят здравето, психиката, знанията и способностите на специалистите.
Сега излиза така, че държавата най-много се грижи за онези, които нямат образование, не работят, а само искат помощи! Защитата трябва да е насочена към хората, които са положили труд да се изградят като знаещи, опитни и можещи специалисти, които са допринесли за просперитета на науката, на образованието, на възпитанието на младото поколение. Хората, които създават благата, които са ни нужни и полезни, трябва да бъдат уважени и облагодетелствани от законите. Дано разумът надделее и опитът на другите държави да ни помогне!
 

Имаме нужда от оборудването за "Белене", замразете продажбата

автор:Дума

visibility 1574

/ брой: 170

"Шкода" ще достави 20 нови мотриси за БДЖ след 2 години

автор:Дума

visibility 1508

/ брой: 170

Има риск от ново поскъпване на храните

автор:Дума

visibility 1735

/ брой: 170

Около 380 000 българи ще пътуват през празничните дни

автор:Дума

visibility 1442

/ брой: 170

Зеленски подхвана чистка в правителството

автор:Дума

visibility 1739

/ брой: 170

6267 мигранти влезли в Испания за два месеца

автор:Дума

visibility 1629

/ брой: 170

Русия подкрепи Мадуро в случая със самолета му

автор:Дума

visibility 1607

/ брой: 170

Хиляди случаи на насилие в религиозни училища

автор:Дума

visibility 1598

/ брой: 170

Неадекватност

автор:Мая Йовановска

visibility 4674

/ брой: 170

БСП не е фирма

visibility 4600

/ брой: 170

ЕС срещу Европа

автор:Юри Михалков

visibility 3534

/ брой: 170

За прахчето на една певачка

автор:Боян Бойчев

visibility 2286

/ брой: 170

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ