08 Юли 2024понеделник16:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ивайло Калфин:

Хапчето срещу национализъм се казва демокрация

България не е имунизирана срещу атаки на крайната десница, трябва да развием чувствителност в обществото срещу езика на омразата, убеден е Кристиан Вигенин

/ брой: 172

автор:Ралица Николова

visibility 1391

Много често крайният национализъм, придружен с агресия и омраза, върви като подводно течение в общества, на пръв поглед с развита демокрация и висока толерантност. Опасните настроения сякаш са скрити, докато някой случаен фактор не ги извади на повърхността. Нещо подобно се случи в Норвегия - държава, за която никой не очакваше, че има този проблем. Така започна анализа си за заплахата, криеща се в популизма, евродепутатът Ивайло Калфин. Кандидатът за президент на БСП участва в дискусия на тема "Популизмът срещу здравия разум. Демокрацията в опасност" заедно с колегата си в ЕП Кристиан Вигенин, журналиста Велислава Дърева, политолога Татяна Буруджиева и общинския съветник в СО Гергана Алексова.
Калфин даде пример с Финландия, Швеция, Холандия и Австрия. Все богати и спокойни държави, пример за европейски модел на демокрация. Там обаче все по-често се появяват политици с риторика и послания на ксенофобска и националистическа основа. Тези политици спекулират с проблемите на новия век - имиграция и икономическа криза, обясни бившият външен министър. Призивите им също си приличат:

да изгоним всички лоши хора

които говорят за толерантност, и всички чужденци, които ни пречат, и ще видите, че можем да постигнем много неща.
Тези решения наистина звучат лесни и бързи, звучат в медиите и в предизборните кампании. Но тези лесни решения всъщност не работят, убеден е Калфин. Той предупреди обаче, че политиците популисти всъщност се осланят на вътрешния протест на гражданите. На страховете, които те не смеят да изрекат на глас.
Това е вълна, която върви в Европа, и тя ще се увеличава, предупреди евродепутатът. Той няколко пъти подчерта, че заплахата всъщност се крие в добре образования, от богато семейство норвежец, който мисли, че всички лоши неща идват от друговерците. В Англия неговите сподвижници твърдят, че опасността идва от имигрантите. Популизмът на тези хора на пръв поглед е като политическа риторика. Но

той запалва опасни огънчета

на омраза и агресия. Къде е решението, попита Калфин и се опита да даде отговор: "Хапчето срещу национализъм се казва демокрация". Той цитира подхода, който норвежките политици възприеха след неочакваната трагедия. Те повтарят: "Ще се справим с диалог, повече демокрация и възможност за публично говорене". Кандидат-президентът на левицата е убеден, че популизмът може да бъде преборен с повече толерантност и обществена чувствителност към заплахите отвътре. Не трябва да подценяваме тези заплахи и в България, продължи дипломатът.
В Югославия, върна времето назад Калфин, стигнаха до братоубийствена война от на пръв поглед безобидни действия като палене на джамии, надписи по стените, листовки с призиви за бдителност и твърдения, че са хора, които се защитават.
За това, че България не е имунизирана срещу трагедии като в Норвегия, предупреди и Кристиан Вигенин. Той проследи и още една опасна тенденция за Европа от последните години - крайната десница набира скорост, а традиционните десни партии стават заложници на крайни течения и популизъм. Традиционните десни стават все по-десни и са принудени да влизат в коалиции с крайната десница, обясни Вигенин. Той разказа, че с колегите си в ЕП често коментират тревожната тенденция. Това обаче се случва и в САЩ, което значи, че можем

да опишем глобален процес

продължи евродепутатът. Той очерта и факторите, които позволяват идеите на крайнодесните да намират повече сподвижници сред различни избиратели: миграцията, свободното движение на хора, икономическите процеси и социалната несигурност. Това е тенденция, която се разви бързо и остро в последните години. Тези идеи започват да привличат традиционните избиратели на десните партии - средната класа, която изпитва страх от връщането на несигурността, преживяна от предишните поколения. Средната класа бе ударена много жестоко от икономическата криза, а най-лесно е причините да се търсят във враг отвън - имигрант или друговерец. Затова и крайната десница в Европа от антисемитска става ислямофобска. Страх от имигранта, който взима работните ни места, религия, която се представя като войнствена, и страх от социална несигурност.
Страхът от исляма се насажда като заплаха за културния модел на Европа, подчерта още Вигенин. В ЕП вече се отделя доста време за коментиране и анализ именно на тези проблеми. Заради популизма на крайната десница вече границите между традиционните и националистките партии се оказва размита. Има избиратели, обясни евродепутатът, които преливат постоянно.

Този модел се наблюдава и у нас

Преди "Атака" да стане присъдружна партия на ГЕРБ, тя се опита да се бори с популизма на Борисов. Издигаше лозунги срещу него и крадеше от избирателите му. Борисов пък с риториката си срещу ДПС крадеше избиратели от Сидеров. Оказва се, че ГЕРБ и "Атака" са като скачени съдове, обясни Вигенин.
Няколко пъти той предупреди, че в България има почва за разрастване на страха от исляма заради историята, която сме учили, и заради начина, по който се води политическата война сега. Да не мислим, че няма заплаха, казвайки, че сме толерантни, призова социалистът. В същото време именно заради мантрата "Ние сме толерантни"

в обществото ни няма изградени сензори

за рисковото поведение на ксенофобски и расистки организации. Това, което се случи пред джамията в София, трябва да се възприема като тест за политическата класа, продължи Вигенин. Наложително е да развием чувствителност по този проблем и да нямаме лесни отговори на въпросите. Хората може да тръгнат не към повече диалог, а към повече конфронтация. Затова трябва да търсим хапчето, преди да е възникнал проблемът, убеден е той.
Според него обезпокоително е, че в предстоящата кандидат-президентска надпревара ще участва човек като Волен Сидеров. Очаквам популистки кандидат и на ГЕРБ, подчерта той.
Велислава Дърева представи проучване за национализма в България и в Европа. Оказва се, че в интернет, включително и у нас, има невероятно много десни екстремисти и откровени фашисти, които откровено призовават за убийства, за "прочистване", за омраза към другите. Ако някой разпространява фашистки призиви на листовки, ще влезе в затвора, но ако същите призиви са в мрежата, той изведнъж остава безнаказан, заключиха участниците в дискусията.

 

53% не са чули за промени в Конституцията

автор:Дума

visibility 94

/ брой: 127

Доброволци от Русе откриха „Пътека на авлигата“

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Енергетиците станаха заложници на хаоса във властта

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Предлагат по-висок таван на ваучерите за храна

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 127

Започват проверки на екскурзоводите

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Започва ремонтът на Дунав мост

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Лондон иска рестарт на диалога с ЕС

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 127

Французите гласуваха на втори тур

автор:Дума

visibility 81

/ брой: 127

България и Китай стават все по-близки

автор:Таня Глухчева

visibility 96

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 67

/ брой: 127

Галактически кабинет

автор:Александър Симов

visibility 75

/ брой: 127

Посланията на Орбан в Москва

visibility 72

/ брой: 127

Нов сюжет за "Параграф" 22 "написа" вотът "2 в 1"

автор:Юлия Кулинска

visibility 82

/ брой: 127

Байдън задълбава кризата на „дълбоката държава“

автор:Юри Михалков

visibility 79

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ