31 Юли 2024сряда21:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Да превърнем богатството в бреме

/ брой: 8

автор:Васил Попов

visibility 1671

Когато говорим за превъплъщения, най-напред се сещаме за приказките. Скромната девойка Пепеляшка става прелестна царица на бала, плъховете - коне, тиквата - карета. Грозната жаба се оказва прекрасна принцеса само заради една целувка. Красиво, позитивно, приказно. И в реалния свят се случват полезни трансформации. Например завършва една война и човекът започва да изковава от меча плуг. Така и след края на студената война в много страни се извършва утилизация на оръжия и боеприпаси. Ето как вкопаните бронирани машини от отбранителната линия "Крали Марко" по южната ни граница станаха излишни, поради което някой почна да ги краде.
Нека припомним, че най-напред ДУМА алармира за разпиляването на това богатство, което вече няма военна и отбранителна стойност, а само историческа. Нашето предложение беше ценните екземпляри военна техника да не се претопяват като старо желязо, а да се реализират като военноисторически паметници с висока културна и колекционерска стойност. В резултат на това и под натиска на общественото мнение военното министерство оцени тези машини и засега спря продажбата им за скрап. Тези дни стана известно, че МО подготвя заповед, с която всички машини ще бъдат предадени на музеите. Това е поредна грешка.
Като говорим за позитивните превъплъщения, можем да кажем и нещо с обратен знак. С много усилия военното ведомство превърна това богатство в бреме, от което се чуди как да се отърве. Първата им мисъл - най-лесно беше да се претопят. Това не стана. Наложи се все пак да създадат комисия, която да ги оцени, и тази комисия потвърди високата им стойност. Сега МО пак бърза да се отърве от ценните екземпляри, като подготвя заповед за предоставянето им на музеите. Според българското законодателство, както и според законодателствата на много страни в Европа и света, музейни експонати не подлежат на продажба и замяна. Тъкмо това беше предложението на ДУМА - да се продават на музеи и колекционери по света или да се разменят за други ценни експонати, които липсват в нашите музеи. Това обаче МО не знае как да го направи. А колко е просто. Един майор продаде два танка в Германия, а ние го арестувахме, за да го съдим. Много по-просто би било някой да му каже: "Ей, майоре, ето ти ги всичките 85 машини, продавай, вкарвай парите в МО и си вземи подходяща комисиона!" Защото той показа, че бронетехниката наистина има висока стойност.
Но МО се постара всичко това да стане бреме, с което няма кой да се занимава. Никой не разбира, че вкопаните танкове, след като бяха изровени, се превърнаха в полезни изкопаеми. Никой не разбира, че нито Националният военноисторически музей, нито друг музей у нас ще има пари за реставрация, ремонт и поддръжка на тези машини. Наскоро шефката на НВИМ Соня Пенкова каза за ДУМА, че няма пари за майстор, който да поддържа сегашните експонати, нито за реставратор, който да ги възстановява. Как да си представим, че ще има пари за новопостъпили експонати? Българска работа.
 

Гръцки бизнесмен с интерес към "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 144

Бизнес средата у нас се влошава

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 144

Над 4,3 млн. са жилищата у нас

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 144

Расте напрежението във Венецуела

автор:Дума

visibility 664

/ брой: 144

Протести в Сърбия срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 705

/ брой: 144

Брюксел се сближава с Виетнам

автор:Дума

visibility 620

/ брой: 144

ЕС гласи нови мерки срещу Унгария

автор:Дума

visibility 672

/ брой: 144

Дясната киселина

автор:Александър Симов

visibility 718

/ брой: 144

Кой ще въведе контрол

visibility 661

/ брой: 144

Заканата на Ердоган

автор:Юри Михалков

visibility 702

/ брой: 144

В капана на екстремните жеги

автор:Дума

visibility 663

/ брой: 144

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ