48 взрива разтърсиха Шипка
Волен Сидеров руга от върха управниците, че не му дали микрофона
/ брой: 192
48 оръдейни снаряда гръмнаха вчера на връх Шипка, взривовете предизвикаха бурни аплодисмени сред хилядното множество, пристигнало да отдаде почит на загиналите там при отбраната на прохода преди 134 години хиляди български опълченци, руски, украински, румънски и финландски воини.
В театрализираната възстановка на най-тежките сражения през август 1877 г. участваха 270 членове на клубовете "Традиция". Сред тях бе и 18-месечният Гошко Стоянов от Благоевград. Майката Николина за пръв път участва в подобна масова сцена, но таткото Йордан е сред редовните изпълнители на възстановки на старопланинския връх. Жребият отреди съпруг и съпруга да застанат един срещу друг на позицията: той с чалма, а тя с със забрадка и стомна в ръка на позицията под Орлово гнездо.
"Урок по родолюбие" нарече честването председателката на парламента Цецка Цачева, която "отмени" патрона на събитието Бойко Борисов. Навярно и заради това водещият я обяви като "министър-председателят на Народното събрание".
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров свика на върха импровизирана пресконференция, за да се ожали, че не му позволили да говори пред микрофоните. Пред неколцината журналисти, на метри от строя на гвардейския духов оркестър, той наруга управляващите, че нищо не казали за жертвите от страна на мирното българско население през Освободителната война, че "не свалят от ефира на БНТ новините на турски език" и че "продължава ислямизацията на Източните Родопи".
Като търсена провокация с цел поява пред камерите прецениха изцепките на Сидеров организаторите от община Габрово и припомниха, че атакистът не за пръв път проявява амбиции да реди дневния ред на шипченските тържества.
45 минути продължиха "боевете" на различните позиции, в тях взеха участие 13 елитни жребеца от конезавода Кабиюк край Шумен. Тежащото 18 кг знаме (копие на Самарското) за седми път развя от върха великотърновецът Върбан Минев, а приятелите от Шумен Стефан Иванов и Теофан Стефанов почти на ръце изкачиха до подножието на Орлово гнездо оригинално 76-милиметрово планинско оръдие, произведено през далечната 1871 г. в Манчестър. За да се снима с антиката, до него застана семейството на Сам и Ласи от Лондон, които пропътували Европа, за да видят с очите си мястото, където са водени едни от най-кръвопролитните сражения за свободата на България.