120 г. Врачанска организация на БСП
Родени две години след Бузлуджа
На днешното поколение социалисти се падна отговорността да пренесе във второто столетие на партийната ни организация заряда и огъня на поколенията
/ брой: 289
Цветелина Дамяновска
Днешният ден е празник за нас, за социалистите от Враца, за нашите симпатизанти и съмишленици, за гласоподавателите и подкрепящите Българската социалистическа партия, за нашите приятели. 120-годишнината на Врачанската организация на БСП е изключително събитие за нас, за нашата партийна история.
От декември 1893 година, когато са положени основите на Врачанската социалистическа организация, възникнала две години след Бузлуджанския конгрес, нашата партия изминава десетилетия, изпълнени с героични борби, трагични сблъсъци, забележителни постижения и грешки.
Учредителите били неколцина - Георги Бакалов, Иван Андрейчин, Димитър Бешовишки, Събо Илчев и няколко други. В очите на многочислените партии тогава фактът е могъл да предизвика предимно снизхождение. Но днес уверено можем да кажем, че историческата перспектива не се съобразява с правилата на простата аритметика и скромните пионери на Врачанската социалистическа организация заслужават достойната слава на първооснователи.
Тогава те, първите, били шепа хора с искрящи мечти в зениците. Хора различни - интелигенти, селяни, работници с напукани длани. По детски мечтателни, пророчески мъдри и светло възторжени. Но всички обединени от идеята за един по-справедлив и щастлив живот.
Щастливо обстоятелство е свързването на организацията за дълги години с Георги Димитров. Около него се сплотяват тесните социалисти, работниците от общия работнически синдикален съюз, учителите и учителките от групите на тесните социалисти. От 1913 до 1923 г. Димитров е избиран без прекъсване за врачански "народен представител", което става неразделна част от неговото име.
Значим е приносът за разпространение на прогресивните идеи сред интелигенцията на града - учители, адвокати, чиновници, занаятчии, на безспорно талантливия политик, оратор и организатор Кръстьо Пастухов. Безброй са събитията през тези 120 години. Светли и трагични страници, изпълнени с възход и падение, героизъм и лутане. В периода на разцеплението на социалистическото движение през 1903 г. мнозинството от членовете на организацията застават на страната на Димитър Благоев. Това е периодът, през който се засилват влиянието и авторитетът на Врачанската партийна организация сред трудещите се.
Едно от най-големите й постижения преди войните е създаването на марксическия ученически кръжок "Изгрев" в мъжката гимназия. През неговите редове минават поколения гимназисти, създали след това ръководното ядро на комунистическото движение в региона и командния състав на Септемврийското въстание в Северозападна България, сред които се откроява личността на паметния революционер Гаврил Генов, оставил трайна диря в живота на организацията.
През 1920-1923 г. Врачанската организация израства и укрепва като инициатор и ръководител на борбите на трудещите се в защита на непосредствените им интереси. В нейните редове работят забележителни дейци: Иван Ненов, Иван Азманов, Петър Фенерков, Анто Бояджиев, Йордан Станчов, Ангел Анков, Георги Пирдопски, Димитър Мазнов, Димитър Бояджиев, Тодор Самарджийски, Петър Бачков. Партийната организация проявява гъвкавост и зрелост за укрепване на единодействието със земеделците, като в Референдума през 1922 г. за Съд на виновниците за националната катастрофа на България участва с обща бюлетина с БЗНС. Венец на единодействието на комунисти и земеделци е подготовката и участието в двете въстания на 9 юни и 23 септември 1923 г.
След 1923 година започва продължителен период на небивал терор. Най-верните синове на партията се жертват в името на социалистическите идеали и по примера на възрожденците изгарят в пламъците на неравната битка Борис Пирдопски, Ангел Грамчев, Васил Зарков, Илия Томов, Цена Илчева, Коста Паунов, Борис Тошев, Константин Самарджийски и др. Безсмъртно ще остане името на Йордан Лютибродски - един от най-светлите герои на партията.
120 години пламти, овладява сърцата и душите на врачани великата идея за социалната справедливост, на равенство между хората, на братството между народите, на хуманизма, на вечния стремеж към щастие. Тази идея е най-свидната рожба на обществено-политическия живот на Враца. Тя превръща изостаналия провинциален град, в който са заточвали политически несретници, в многолюден и красив.
На днешното поколение социалисти се падна отговорността да пренесе във второто столетие на партийната ни организация заряда и огъня на поколенията, традицията и новаторството на партията. Врачанските социалисти търсят конструктивния подход за решаване на тежките проблеми на общината. През последните няколко години основното внимание на Общинския съвет на БСП е насочено към разширяване на влиянието на партията сред обществото, стимулиране на процесите на промяна, укрепване и развиване на организационните структури на общинската организация.
Стремим се политиката на Общинския съвет на БСП в най-пълна степен да се осъществява в местните органи за държавно управление чрез нашата група общински съветници. Обновяващата се организация на врачанските социалисти уверено върви през трудните години на реформиране и демократизиране на обществото, преодолява отрицателните наслоения от миналото, укрепва и се утвърждава в живота на общината, все повече се превръща в решаващ фактор и гарант за излизане от тежката криза и възраждане на Враца като естествен културен, политически и административен център.