Праведна страст
/ брой: 162
На вниманието ни е интересната по съдържание и сюжетна постройка книга "Политика на праведна страст" с респектиращия портрет и текстово допълнение "Уилям Гладстон и България". Интересът към творбата се подсилва от обстоятелството, че е издание на НС, а автори са проф. Андрей Пантев и Румен Генов. Поводът за второто издание на книгата е не само 200-годишнината от рождението на големия европейски политик (29 декември 1809 - 19 май 1898 г.), а и убеждението, че неговата изключителна кариера заслужава вниманието на изследователи и читатели.
Уилям Юарт Гладстон, четирикратен министър-председател на Великобритания и създадел на модерната Либерална партия, е образец на политик и държавник. Той е един от първите, издигнал гласа си за свободата на България в момент, в който идеята за национално освобождение има крещяща потребност от хуманитарни и морални авторитети. "Народният Уилям" не се уморява да говори в полза на народите, които се борят за свобода и независимост. Защитата на такива каузи за него е "праведна страст".
Наред с живота и дейността на политика, авторите ни въвеждат в обществено-историческата обстановка в освободена България, припомняйки ни, че още тогава, през 1879 г., първото НС изразява благодарността си към него, като го определя като "главен деец на нашето Освобождение наред с Царя-Освободител". Високо признание, станало повод през 1909 г. 100-годишнината от рождението на Гладстон да се чества у нас като национален празник, а речите му през 60-годишната му дейност в Камарата да се изучават като образец на парламентарна риторика.
Авторите на "Политика на праведна страст" повдигат в книгата си вечния според тях въпрос през призмата на големия човек, държавник и европеец - кое е по-важно в политиката: принципите или интересите.
Книгата съдържа подбрана библиография и илюстрации от живота на Гладстон, които правят творбата не само интересно историческо четиво, но и я утвърждават като безспорна индикация за европейския избор на България още преди Освобождението.